Feng-šuej: jak si zařídit kuchyni

Vnitřní klid, harmonie, vyrovnanost a hlavně přizpůsobit si prostředí, ve kterém žijeme, tak, aby nám co nejvíce vyhovovalo, aby nevnikaly žádné „temné kouty“ a aby v našich bytech nebylo nic, co by nás znervózňovalo, nebo co by nám „rušilo vesmír“.

Co je to feng-šuej?
Jedná se o tradiční čínskou filosofii, jež zkoumá vztah mezi člověkem a jeho okolím, v němž žije a nejčastěji se pohybuje. Bere tento prostor jako součást člověka a snaží se nalézt harmonii v tomto prostoru, aby bylo možné volné plynutí energií.
–          Kuchyně
Podle starých čínských filozofií je kuchyně jádrem domu, jelikož se zde vaří jídlo a rodina zde jí. Navíc je velice důležitá pro soukromý život, jelikož pokrmy, které jíme, nás definují a dávají nám energii. Přes kuchyni se energie dostává dále do domu. Čínští myslitelé jsou přesvědčení, že kuchyň znamená bohatství, prosperitu a budoucnost.
–          Zbavte se rohů a hran
Pokud to jde, pořiďte si pracovní desky, které mají zaoblené hrany. Rohy také nejsou pro feng-šuej dobré. Rohy vás omezují v pohybu a navíc se o ně můžete poranit. Ideální je mít rovnou kuchyňskou pracovní desku a zvlášť ostrůvek. Tak máte největší přehled o situaci v celé kuchyni.

Středem je sporák
Podle feng-šuej je středem kuchyně postavení sporáku. Znamená to, že ten, kdo je v kuchyni kuchařem nejčastěji, má přehled o celé kuchyni. U sporáku je nejčastěji, proto musí být všechno situováno okolo něj. Od sporáku byste měli mít výhled na vchod do kuchyně.

Podle živlů
Sporák by měl být co nejdál od kuchyňského dřezu – voda a oheň by měly být opaky, tedy ideálně naproti sobě. Lednice, jako bohatství, by měla být třetím vrcholem mezi sporákem a dřezem.

Mikrovlnná trouba by vůbec v kuchyních neměla být
A to kvůli elektromagnetickému vlnění. Avšak dnes už se bez ní neobejdeme, proto by měla být co možná nejdál od sporáku.

[ssba]