Zajímavosti z ptačí říše


·         Jaké funkce plní peří?


Ptáci mají dva druhy peří, prachové peří je izoluje a obrysové peří kryje tělo. Letky, které umožňují ptákům let, jsou také z obrysového peří. Někteří ptáci vynikají nádherně zbarveným peřím. Především se jedná o samce, kteří se tak snaží nalákat samičku. Samice naopak bývají zbarvené do odstínů hnědé a šedé barvy, aby pokud možno byly co nejméně nápadné a mohly tak chránit svá mláďata. Ptáci věnují úpravě a čištění peří mnoho času. Vodní ptáci si peří mastí výměškem kostrční žlázy, aby se ve vodě nepromáčelo. Černé či červené zbarvení napomáhá lepšímu absorbování slunečního tepla.

 


·       rybák dlouhoocasý 
Proč se ptáci na zimu stěhují?


Chladné počasí a nedostatek potravy jsou hlavními důvody odletu některých druhů do teplejších krajů. Velkým nedostatkem potravy trpí zejména hmyzožraví ptáci, neboť v zimě hmyz nelétá. Některé druhy se přesunou jen několik stovek metrů, naopak rybák dlouhoocasý, rekordman v délce letu, se přesouvá z arktických oblastí na severu až na břehy Antarktidy. Jeho cesta tedy měří až 50 000 kilometrů!


pelikán na vodě

Proč někteří ptáci nelétají?


U některých druhů křídla zakrněla a ptáci tak ztratili schopnost letu. Jedním z důvodu může být to, že v místě kde se usadili, neměli přirozené nepřátele a nemuseli tak unikat. Tito ptáci se vymykají svou velikostí, dosáhli větších velikostí za cenu ztráty možnosti létat. Tyto ptáky zařazujeme do řádu běžců. Další zajímavostí je, že u řady z nich péči o vejce a výchovu mláďat přebírají samci. Jedná se například o pštrosy, nandu či emu. Dalším velmi známým a oblíbeným druhem nelétavých ptáků jsou tučňáci. Těm se křídla přeměnila v ploutve. Národním symbolem Nového Zélandu je další z nelétavých ptáků, a to kivi. Rozlišujeme pět druhů a všechny žijí právě zde. Kivi snáší obrovská vejce, která jsou až šestkrát větší než vejce slepičí. Všechny druhy jsou bohužel ohrožené vyhubením, zejména z důvodu odlesňovaní a pak také zavlečení nepůvodních druhů (kočka) na Nový Zéland. Podle tohoto ptáka dostalo název i ovoce zde pěstované.


[ssba]