Do Mikulova nejenom za vínem

Jižní Morava je známa svými pohostinnými obyvateli, bohatými kulturními tradicemi i řadou známých památek i měst. Proč si tedy nevybrat za cíl své dovolené, nebo prodlouženého víkendu právě tento krásný kout naší země? Pojďme se podívat do jednoho z nejnavštěvovanějších měst Pálavské oblasti, kterým je Mikulov. A protože chceme poznat co nejvíce z toho, co samo město a jeho okolí nabízí, potřebujeme nejdříve zajistit Mikulov ubytování, což je první krok k příjemně prožitým dnům volna. Mikulov si skutečně můžete vychutnat všemi smysly.
Pohled na Mikulov a “Svatý kopec”
Okouzlí vás pohledy na nekonečné řady vinic, táhnoucích se až k rakouským hranicím, vystoupat můžete na známé poutní místo Svatý kopeček s kostelem sv. Šebestiána, abyste se po náročném sestupu občerstvili v některém z mnoha zdejších vináren a sklípků, nebo přímo na takzvaných vinařských stezkách, které doporučujeme absolvovat pomocí kol. Právě pro jízdu kolmo je zdejší region jako stvořený a je zde důmyslně propracovaná síť cyklostezek. Svoje poznatky o víně si můžete doplnit ve zdejší vinařské expozici, umístěné v prostorách zdejšího zámku a zklidnit mysl vám pak pomůže procházka po jednom z největších židovských hřbitovů v Evropě, nebo návštěva Velké synagogy, jež složí v současné době jako výstavní a koncertní síň.

Interiér vinného sklepa s lisem na hrozny a řadou sudů

Pokud zvolíte termín svého pobytu v tomto městě na počátek září, prožijete největší slavnost vína, takzvané mikulovské vinobraní, ke kterým neodmyslitelně patří košty burčáků, vín a kulinářských specialit. Centrem města projde historický průvod v čele s králem Václava IV s družinou.

Nebudou chybět ani tradiční folklorní vystoupení známých kapel a zpěváků, a řada stánků s regionálními produkty. I to je o důvod navíc, rozhodnout se pro výběr tohoto krásného místa posazeného do “zeleného moře” vinic zalitých sluncem, které se odráží od vápencových výběžků Pálavských vrchů.

[ssba]