Důkladný jarní úklid provádějte každý rok

Na konci března se přihlásí astronomické jaro a v dubnu začínají v nižších polohách rozkvétat kromě sněženek a bledulí i první skalničky. Lidský organismus se probouzí ze zimní odpočinkové fáze a to je také vhodný čas začít se trochu více hýbat. Je prokázáno, že jarní únavě se lépe čelí s rozpohybovaným tělem a tak kromě prvních jarních projížděk na kole nebo na in-linech můžeme zařadit komplexnější úklid, nejlépe spojený s malováním pokoje.

potřeby na úklid

Jaro tím pádem získá úplně jiný kabát, čerstvá výmalba provoní byt a především vyčistí nánosy prachu a špíny na stěnách. Malířský úklid nemusí být obtížný, pokud dobře zakryjete fólií a lepicí páskou všechna futra a okna a tak zbývá vrhnout se na to ostatní, co přes zimu pokryla vrstva nečistot.
žluté houbičky

Koberce – kdo z vás vlastní vysavač s vodní náplní, může do ní přidat trochu jedlé sody, vymačkat do ní dva citróny nebo sáhnout po osvědčeném jablečném octu. Kyselina octová nebo citronová spolu s hydrogenuhličitanem sodným dokáže koberec zrenovovat jedna báseň. Pokud máte někde otlačená místa od nábytku, ta dobře vyhladí kostka ledu. Nechte ji tu rozpustit a na závěr vodu jemně odsajte vysavačem.

Okna – teplou vodou umyjte na hrubo rámy o skla a druhý vodní roztok již používejte s obyčejným lihovým octem. Vodu pak stírejte gumovou stěrkou. Ocet zajistí, že se na sklech nebudou tvořit mapy a budou průzračně čistá.

Záclony – kromě záclon, které patří do pračky, věnujte pozornost i žaluziím nebo roletám, či závěsům. Zjara se mění sezonní šatník, zimní věci se ukládají do zadních regálů skříně a do popředí vyplují lehčí oděvy. Můžete zároveň provést probírku šatstva, které vám již nepadne, nebo vám příliš nevyhovuje. Nevyhazujte je do popelnice, existují sběrná místa a mohou pak posloužit lidem bez domova, kteří jsou vděčni za kdejakou drobnost.

Domácí spotřebiče – na jaře se vyplatí důkladně vyčistit i sporák, troubu, buben pračky a mikrovlnnou troubu. Na sporák existují speciální odmašťovače, na zapáchající mikrovlnku vystačíte s obyčejným citronem. Ten nakrájejte na tenké plátky, vložte je do hlubokého talíře se studenou vodou a nechte běžet na maximální výkon cca 5 minut.

[ssba]