Rivalové – DVD tip

Máte rádi formuli jedna? Milujete vůni spáleného benzínu a zvuk kol skřípajících po vozovce? Fascinuje Vás rychlá jízda a jste pravidelným návštěvníkem závodů Formule 1? Zajímají Vás legendy tohoto nebezpečného sportu? Pak byste určitě měli vidět skvělý film Rivalové, který v česko-slovenské filmové databázi získal neuvěřitelných 90%.
Jedná se o souboj dvou rivalů, jezdců formule jedna, slavných jezdců Rakušana Nikiho Laudy a Angličana Jamese Hunta.

Niki Lauda svůj úspěch postavil na disciplíně a na dokonalých technických zlepšovácích a citu pro detail. Jamese Hunt byl naproti tomu bohém, který holdoval ženám, alkoholu a zábavě a jeho úspěch ve vozech formule jedna byl jakoby daný tím, že byl dítě štěstěny, jeho lehkomyslný přístup jakoby se mu vyplácel i na závodní dráze.

Být soupeřem i inspirací

Oba muži jsou rivalové a soupeři. Jeden pohrdá druhým, jsou rivalové v životě i na dráze. Jejich životní styly jsou neslučitelné a především oba bojují o titul mistra světa. Pak se stane Laudovi těžký úraz, kdy utrpěl těžké popáleniny a vážně si poranil plíce a hlavu a kdy málem přišel o život. Svému zranění „vděčí“ za celoživotní následky v oblasti vzhledu.

Navzdory svému zdravotnímu stavu, Lauda chce co nejdříve zase závodit. Závodit s Huntem. Ve vztahu dvou mužů se náhle něco prolomilo, ve chvíli kdy se Hunt zastal Laudy před novináři, kteří žertují na úkor jeho zranění a trvalých následků. Lauda a Hunt zůstávají sice soupeři, ale jejich vztah se mění.

Jsou si navzájem inspirací a jeden k druhému cítí respekt. Svým způsobem se z nich stali přátelé. V tom roce (1976) Hunt obhájil mistrovství světa o jediný bod před Laudou. V následujících letech Lauda ovšem býval jasným vítězem na mistrovstvích.

Tento film ocení nejen milovníci adrenalinového sportu. Jedná se o velmi působivé drama, které určitě stojí za to být viděno.

[ssba]