Vlastně si nemusíte tu půjčku ani vzít vy; může to být váš potomek, který s vámi bydlí, může to být váš partner, manžel, případně i naivní rodič. Může se to stát. Můžete mít dluhy, o kterých možná ani nevíte. Pokud si nejste jisti, projděte si registry dlužníků, zda nemáte někde nějakou „sekeru“, či zda někde nehoří nějaká splátka.
Dokonce když jste si snad nikdy nepůjčili od nikoho peníze, měli byste si ověřit, zda se vaše jméno nenachází v registru. Třeba se mohlo stát, pokud vám někdy byly ukradeny doklady, že jste se stali obětí podvodu. Pokud vám byly zcizeny doklady, skutečně se to stát mohlo. Proto je dobré nahlédnout do registru dlužníků a zjistit si, jestli je všechno tak, jak by to být mělo.
Když víte, že dlužíte, ale nevíte, jak vysoký je dluh
Dejme tomu že máte půjčku, kterou řádně splácíte, ale nevíte, jak vysoký je ještě dluh a jak dlouho ho budete splácet? Pokud vám nevyhoví na telefonický dotaz, nejspíš by bylo záhodno tam poslat dopis nebo zajít osobně. Většinou banky po telefonu ani po emailu nedávají žádné informace, protože není možné ověřit, že jste majitelem úvěru právě vy. Můžete si však zažádat písemně.
Co musí být uvedeno v písemné žádosti o sdělení výše dluhu?
– Jméno, adresa a kontakt na vás
– Žádost o vyčíslení výše vašeho dluhu nebo vašeho úvěru
– Uvést číslo smlouvy a datum kdy byla podepsána
– Datum a váš podpis
– Dopis pošlete nikoli na pobočku, ale na centrálu společnosti
Jak se může stát, že dlužíte, ačkoli vy jste si nepůjčili?
1. Půjčí si váš manžela přestane platit
2. Vaše dospělé dítě se zadluží, žije ve společné domácnosti s vámi a přestane platit
3. Zdědítedluhy
4. Ukradli vám doklady a někdo si vzal půjčku na vaše jméno
5. Byli jste ručitel kamaráda nebo člena rodiny a oni přestali splácet