Jak nakupovat automobil?

Málokterá rodina dnes zůstává bez automobilu. Tento pomocník má v rodině mnoho funkcí. Mnozí lidé se dopravují autem pravidelně do vzdálenějšího zaměstnání. Mnozí vozí děti do škol. Početnější rodina také přivítá, když je možné dovézt těžký nákup nebo si vyjet na společný výlet.

Důvodů, proč vlastnit auto je mnoho. Vyvstává však otázka, jaké auto si pořídit a na co dávat důraz při jeho nákupu. Rozhodneme-li se pro nákup nového vozu, budou zde hrát roli především finance, které chceme do auta investovat, výběr objemu motoru a značky, která bude našim požadavkům nejvíce vyhovovat. Za ostatní nám ručí prodejce a garantovaná záruka nového vozu.

Často však sáhneme po vozidle ojetém, kdy můžeme za dobrou cenu zakoupit auto, které nám může sloužit ještě mnoho let. Je však třeba určité ostražitosti, abychom se nenechali napálit.

Co sledovat při nákupu ojetého vozu
1/ stav vozidla motoricky– kvalita motoru, jeho zachovalost, najeté kilometry
2/ stav karoserie– zda není prorezavělá, odřená nebo pomačkaná
3/ stav interiéru vozidla– čistota, zachovalost čalounění, výbava vnitřních prostor vozidla
4/ stav pneumatik- ojetí pneumatik také vypovídá o používání auta, ale i o jeho technickém stavu. Např. jednostranné sjetí vzorku gum svědčí o technickém problému na některé součástce. Celkové sjetí vzorku nás pak informuje o tom, že brzy budeme muset do obutí auta investovat další peníze.
5/ poměr ceny a stavu vozidla- záleží na tom, kolik kdo chce nebo může investovat do automobilu a dle toho pak bude směrován i výběr vozu. Jde i o důvod, proč si automobil pořizujeme a jak dlouho očekáváme, že nám bude sloužit. Jinak si budeme vybírat auto na dlouhé cesty a jinak na popojíždění po městských ulicích.

Při nákupu auta novéh pak musíme brát na zřetel, že nové auto je třeba zajíždět, což klade na řidiče určité požadavky, jak s autem zacházet.

Jak zajíždět nový vůz
1/ otáčky motoru by neměly jít za hranici 4000/min.
2/ nedávat plný plyn- hrozí poškození pístů
3/ nejezděte krátké trasy
4/ netahejte těžké přívěsy
Věcí, na které je třeba dávat pozor je jistě víc, ale o tom vás bude informovat každý správný prodejce. Důležité je jedno, ať již jde o auto ojeté či nové- sžít se s novým řízením a neriskovat.

[ssba]