Budeme mít brzo zařízení, u kterého si nebudeme pamatovat, kdy se naposledy muselo nabíjet?

 Téměř všechny moderní technologie, které nejsou přímo zapojeny v zásuvce, odkud nonstop čerpají energii, tak je jediným jejich řešením mít baterii, která jim poskytne potřebnou energii. Proč se tedy rozšiřují power banky? Protože našim přístrojům, s frekvencí našeho používání, jejich baterii nestačí. Přijde však brzy změna? Vezměte si to od začátku.

Je to vůbec možné?

Baterie
 Dokážete vůbec přesně pojmenovat, co to baterie je? Baterie je zdroj energie (není to samé co akumulátor – ten je na opakovatelné uložení energie, zatímco baterie je jednorázová, přesto dochází k záměně názvů), který je dán dohromady jako sada spojených elektrických článků. K uvolňování energie dochází díky chemické reakci, která ve článcích baterie za přístupu proudu probíhá.

Současné baterky
 Momentálně nejpoužívanější typem pro naše zařízení je Li-Ion baterie, která funguje na principu iontové reakce lithia. Oblíbená je především díky své vysoké hustotě energie, ale přesto není její objem nikterak veliký. Pro spotřebitelský průmysl je taky podstatné, že je nabíjející, z čehož plyne další nevýhoda – baterie stárne a její výdrž se snižuje natolik, až přestane fungovat. Proto Váš chytrý telefon, který v době koupě vydržel na jedno nabití 3 dny, má teď po 2 letech problém vydržet jedno odpoledne.

Změna je tady!                                   
 Tým z Floridské univerzity však může do světa technologií vnést revoluci! Podařilo se jim vyvinout baterii, která vydrží 20x více na jednou nabití, než právě zmíněné Li-Ionové baterie.

 Další výhodou je jejich nabíjení, které trvá pouhých několik sekund a Váš mobil potom vydrží 10 dní bez nabití. Navíc tyto baterie nikdy nezastárnou, i po milionu nabití budou jako nové. Tyto všechny vlastnosti daly nové baterii jméno – superkondenzátor. Bohužel nic není růžové, proto Vás jistě nepřekvapí, že v současnosti projekt není připraven k tomu, aby se dostal na komerční trh.

[ssba]