Category Archives: Finance

Finance

Pomůže nám kreditní karta při finančních potížích?


Dobrý sluha?
Ano, kreditní karta nám může opravdu pomoci. Pokud se člověk dostane krátkodobě do horší finanční situace, tak nám může pomoci překlenout nepříznivé období. V tomto případě jistě oceníme, že máme finance ihned a můžeme je využívat a platit třeba potraviny. Vyčerpat můžeme částku až do výše kreditního limitu. Následně nám přijde poštou nebo e-mailem výpis s vyčerpanou částkou, kterou následně uhradíme. Můžeme využít zaplacení celé částky nebo můžeme splácet částku formou minimální splátky, případně jakékoliv vyšší částky, než je minimální splátka. Vždy je potřeba počítat s tím, že minimální splátku musíme uhradit do data splatnosti, které je uvedeno ve výpise. Následně kdykoliv můžete poslat celou vyčerpanou částku, pokud ji již máte a chcete kreditní kartu doplatit.
kreditní karta 
Špatný pán?
Je potřeba si dávat pozor na velké nebezpečí, které s používáním kreditních karet souvisí. Mohou vám opravdu pomoci v případě nečekaných situací, ale zde je potřeba mít jistotu, že zase začnete pracovat a mít příjem. Proč? Nezapomeňte, že si situaci používáním kreditní karty můžete značně zhoršit, pokud totiž nebudete mít nadále finance, peníze z karty vám jednou dojdou, ale splátky budete muset splácet, dokud nesplatíte celý limit. Velké nebezpečí hrozí hlavně u kreditních karet s vysokým limitem, pokud totiž takový limit vyčerpáte celý, můžete mít minimální splátku za jednu kartu i přes 5 000 Kč. Splátky budete muset splácet i když nebudete mít peníze. Jedna dobrá rada je, že pokud se dostanete do situace, kdy nebudete mít peníze na splácení kreditních karet, tak to okamžitě začněte řešit s finanční institucí. Další nebezpečí je v úrocích, které se vám neustále účtují, proto pamatujte na to, že částka, kterou budete platit se neustále navyšuje a zaplatíte finálně mnohem více. Úroky na kreditních kartách opravdu nejsou nízké.
karta master 
Pokud tedy chcete finance využít krátkodobě nebo využíváte kreditní karty jako platící prostředek, kde můžete ušetřit nějaké peníze díky slevám, proč ne. Můžete totiž finance splácet v bezúročném období, tedy nezaplatíte nic navíc. Pozor si dávejte jen na poplatky za kreditní kartu, které se mohou účtovat.

Finance

Půjčka aneb proč a nač si půjčit?

Jen tak pro zajímavost bylo zjištěno na základě několika průzkumů, že nejvíce si lidé žádají o půjčku ihned po probuzení, tj. ráno a v dopoledních hodinách. Nejsilnějším měsícem v rámci žádostí o půjčku je jednoznačně prosinec. Naopak nejslabším měsícem je leden, kdy je takřka nulový zájem o půjčky.
finanční sazby
Rovněž bylo prokázáno, že více si půjčují muži než ženy. Co se týče znamení dle zvěrokruhu, tak zde vládnou Býci. Průměrný věk žadatele o půjčku je okolo čtyřiceti let. Nejvíce si půjčují lidé na Moravě.

V rámci žádosti o půjčku se nabízí mnoho variant. Základ však je tvořen bankovní či nebankovní půjčkou. I když bankovní půjčka náleží mezi nejvíce bezpečnou a jistou, není snadné její získání. Ne každý splní striktně dané podmínky. Nicméně v dnešní době je reálné získání půjčky i od jiné instituce a to i ve velmi krátkém časovém termínu

Nejčastější důvody pro žádost o půjčku

 1. Možnost vlastního bydlení– zde půjčka i úvěr je pro většinu jedinou alternativou, jak získat vlastní dům či byt. Jedná se o zcela reálné řešení. Zde je půjčení peněz zcela účelnou a praktickou záležitostí. Pro každého jedince v rámci žádosti o finanční obnos ohledně získání vlastního bydlení je důležitá jak výše měsíční splátky, výše úroku i doba splácení. Stejně tak velmi důležitou roli zde hraje poměr úvěru k zástavní hodnotě dané nemovitosti.

prase na vlajkách

 1. Výbava domácnosti– dalším opodstatněným důvodem je půjčka na vybavení domácnosti. Zde dochází nejvíce žádostí u bankovních půjček, neboť se jedná o nižší úrokovou sazbu. Pohnutkou je i to, že mnoho prodejců k tomu tak nabádá, kdy prodává výrobky na splátky. Zakoupení pračky, sušičky apod. je tak zcela reálné a především díky půjčce, lze pořídit takřka ihned.

 1. Pořízení automobilu– půjčka na nákup vlastního automobilu je velmi častým důvodem. Dokonce v České republice se jedná o vysoké procento lidí, kteří si půjčují na koupi nového automobilu. Zde je však adekvátní se rozhodnout, jak drahé auto nutně potřebujete. Jestliže je pro vás nezbytností. Ne vždy nové a drahé auto je nejlepší variantou. Je třeba vždy zvážit, jestliže potřebujete natolik drahé či moderní vozidlo. Jestliže je auto jedinou možností, jak se dostat do práce nebo je pomocníkem v rámci vašeho podnikání, pak se samozřejmě vyplatí investovat do lepšího vozu.

 1. Půjčení na splacení jiné půjčky– velmi časté, spousta lidí takto řeší nastalou situaci, kdy se domnívají, že pořízením další půjčky a splacení předchozí vyřeší danou situaci. Mnohdy se tak však stává začarovaným bludným kruhem a jedna půjčka stíhá druhou. Lidé doslova propadnou značnému zadlužení, ze kterého nemusí být snadná cesta ven.
Finance

Finanční poradci varují: jednou za rok si ověřte, zda nemáte dluhy

Vlastně si nemusíte tu půjčku ani vzít vy; může to být váš potomek, který s vámi bydlí, může to být váš partner, manžel, případně i naivní rodič. Může se to stát. Můžete mít dluhy, o kterých možná ani nevíte. Pokud si nejste jisti, projděte si registry dlužníků, zda nemáte někde nějakou „sekeru“, či zda někde nehoří nějaká splátka.

Dokonce když jste si snad nikdy nepůjčili od nikoho peníze, měli byste si ověřit, zda se vaše jméno nenachází v registru. Třeba se mohlo stát, pokud vám někdy byly ukradeny doklady, že jste se stali obětí podvodu. Pokud vám byly zcizeny doklady, skutečně se to stát mohlo. Proto je dobré nahlédnout do registru dlužníků a zjistit si, jestli je všechno tak, jak by to být mělo.

Když víte, že dlužíte, ale nevíte, jak vysoký je dluh
Dejme tomu že máte půjčku, kterou řádně splácíte, ale nevíte, jak vysoký je ještě dluh a jak dlouho ho budete splácet? Pokud vám nevyhoví na telefonický dotaz, nejspíš by bylo záhodno tam poslat dopis nebo zajít osobně. Většinou banky po telefonu ani po emailu nedávají žádné informace, protože není možné ověřit, že jste majitelem úvěru právě vy. Můžete si však zažádat písemně.

Co musí být uvedeno v písemné žádosti o sdělení výše dluhu?
–          Jméno, adresa a kontakt na vás
–          Žádost o vyčíslení výše vašeho dluhu nebo vašeho úvěru
–          Uvést číslo smlouvy a datum kdy byla podepsána
–          Datum a váš podpis
–          Dopis pošlete nikoli na pobočku, ale na centrálu společnosti

Jak se může stát, že dlužíte, ačkoli vy jste si nepůjčili?
1.       Půjčí si váš manžela přestane platit
2.       Vaše dospělé dítě se zadluží, žije ve společné domácnosti s vámi a přestane platit
3.       Zdědítedluhy
4.       Ukradli vám doklady a někdo si vzal půjčku na vaše jméno
5.       Byli jste ručitel kamaráda nebo člena rodiny a oni přestali splácet

Finance

Kolik Češi utrácí za vánoční svátky?

Co všechno plánujete na Vánoce kupovat? Jeden dárek pro každého člena rodiny nebo pro každého kamaráda? Plánujete nákladné a velké dárky? Plánujete jich mnoho? Kolik si myslíte, že utratíte jenom za dárky? Myslíte si, že vánoční pohoštění bude nějak velice náročné? Nebo se uskrovníte, abyste se potom nemuseli dlouhé měsíce vzpamatovávat z finanční bomby, kterou byly Vánoce například loni?

Chystáte se utratit méně, více nebo stejně jako na loňské vánoce? A co oslavy Silvestra a Nového roku? Chcete jet někam s rodinou nebo přáteli? Do hor, lyžovat, nebo třeba jenom s partnerem do Wellness center a hotelů? Myslíte si, že se vlezete za vánoční svátky do deseti tisíc korun? Nebo do dvaceti?

Loňské vánoce
Při průzkumu, který probíhal na počátku prosince loňského roku, většinou lidé uváděli, že na svátky plánují utratit průměrně osm tisíc korun. Realita však po Vánocích ukázala, že tato částka je nereálně nízká, a skutečné číslo se pohybovalo na hodnotě, která byla trojnásobkem tohoto předpokladu. Ano, čtete správně. Češi neváhali loni za Vánoce utratit výše třiceti tisíc korun na rodinu. Tento propočet sedí na dva rodiče, dvě děti a tři prarodiče.

Vánoční dárky
Modelová rodina o dvou rodičích a dvou dětech znamená dárky za přibližně deset až patnáct tisíc korun. Navíc ve chvíli, kdy se rodina rozhodne zainvestovat do dárku pro celou rodinu, jako je například nová televize nebo laptop pro některého člena rodiny, tato hodnota se velmi rychle překlene před dvacet tisíc korun.

Čím méně času, tím více drobností
Davová hysterie je nejhorší po dvacátém prosinci, kdy lidé shánějí dárky na poslední chvíli. To se jedná o drobné dárky a upomínkové předměty pro lidi, které nezahrnujeme do okruhu rodiny ani přítel, nejspíš se jedná o vzdálené příbuzné, nebo kolegy v práci, případně nadřízené.  Právě v této době se dělají velké nákupy jídla na celé svátky. Letošní nákupy budou o to horlivější, jelikož ve dnech pětadvacátého a šestadvacátého prosince budou obchody ze zákona zavřeny.

Finance

Mýty o hypotékách

Myslíte si, že získat hypotéční úvěr je jednoduché? Chyba. Dokonce ani teď, kdy jsou hypotéky na historickém minimu, není o nic jednodušší ji získat, naopak. Úroková sazba klesla pod dvě procenta a stále více lidí se pokouší na hypotéku dosáhnout, ovšem podmínky pro její získání se nemění. Čím levnější jsou tyto úvěry, tím více lidí chce dosáhnout větší částky na zapůjčení, jenže si neuvědomují, že levnější hypotéka neznamená, že si mohou dovolit vyšší úvěr.

Hypotéka není vůbec jednoduchý proces. Pokud si o ni zažádáte, bude vás to stát několik týdnů času, spoustu nervů a neuvěřitelné množství papírování.
Jaké jsou nejčastější chybné domněnky o hypotékách?

1.       Můžete si vzít stoprocentní úvěr
To je lež. Pokud nemáte žádné úspory, už vám nikdo hypotéku nedá. 100% hypotéky jsou věc minulosti, dnes potřebujete alespoň nějaký základ. Od nového roku banky nesmí poskytovat stoprocentní úroky na hypotéky. Minimum naspořeného základu musí být pět procent, což je při milionové hypotéce padesát tisíc korun. Ovšem od nového roku bude tato hranice posunuta na deset procent, což je při téže milionové hypotéce sto tisíc korun. Od nového roku 2017 mohou banky ze zákona poskytovat pouze devadesátiprocentní úroky z odhadu ceny nemovitosti.

2.       Schválení hypotéky je jednoduché
Pokud si myslíte, že kvůli hypotéce stačí jednou přijít do banky, zažádat o ni, a ještě ten den máte peníze, mýlíte se. Musíte doložit nejrůznější administrativu o tom, kolik vyděláváte, jak dlouho, na jak dlouho máte smlouvu se svým zaměstnavatelem, jaký typ práce vykonáváte, jaká je vaše finanční minulost, jaké další půjčky splácíte, kolik máte dětí, s kým v domácnosti žijete, a tak dále. Váš příjem musí potvrdit váš zaměstnavatel, navíc musíte složit minimálně pět procent požadované výše hypotečního úvěru. Pak se samozřejmě musí odhadnout cena nemovitosti.

Finance

Vkladomaty jsou v tuzemsku stále oblíbenější

Obliba vkladomatů se zvýšila na takovou úroveň, že částka, která jimi projde za měsíc, se vyšplhala k miliardám korun.

–          Statistiky nelžou
Podle statistického úřadu české republiky, ale také statistik samotných bank na našem území, je patrné, že Vkladomaty využívá stále větší procento lidí. Není se čemu divit. Je to rychlejší, pohodlnější a lepší než čekat ve frontě v bance u pokladny jenom na to, abyste si peníze vložili. U vkladomatu čekáte jenom pár minut, protože zatím nejsou tak rozšířené. Avšak jedná se o velmi rychlou funkci, navíc máte peníze na účtu skutečně během několika minut.

Kdo tuto možnost využívá nejvíce?
Úplně všechny skupiny. Ať už jde o seniory, živnostníky, studenty, běžné občany, podnikatele, nebo dokonce o celé firmy.

Co je největší výhodou vkladomatů?
1.       Jsou rychlejší než vložení peněz přes pokladnu
2.       Jsou otevřeny a k dispozici dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu
3.       Peníze se zapisují na účet okamžitě
4.       Nemusíte čekat frontu v bance
5.       Je jich po celé republice poměrně mnoho

Jak vysoké částky klienti průměrně vkládají?
–          Air bank: průměrně třináct tisíc korun
–          Česká spořitelna: průměrně dvanáct tisíc korun
–          ČSOB: průměrně jedenáct tisíc korun
–          Komerční banka: průměrně sedmnáct tisíc korun
–          Moneta money bank: průměrně deset tisíc korun
–          Raiffeisenbank: průměrně osmnáct tisíc korun
–          UniCredit bank: průměrně dvacet tisíc korun

Na jakýkoliv účet
Peníze můžete ve vkladomatů vložit, na jaký účet chcete. Na svůj vlastní vkládáte bez poplatků, to je samozřejmé. Avšak můžete uložit peníze i na účet jiného klienta, avšak musí být u stejné banky. Tyto výhody poskytuje pouze Air Bank, Česká spořitelna, ale také ČSOB, Komerční banka a UniCredit bank. Česká spořitelna účtuje za vklad na cizí účet pět korun bance, ve všech ostatních zmíněných bankách je tato výhoda zcela zdarma. Můžete také vložit peníze na účet jiné banky, avšak to nabízí pouze česká spořitelna, která si za tento převod účtuje osmdesát korun.

Finance

Leckdy pomůže jenom půjčka

Pokud se podnikateli nevede nijak valně, musí si nejednou půjčovat peníze, s jejichž pomocí udržuje firmu alespoň nad vodou v naději, že jednou zase bude lépe.
Zní to jako jednoduché řešení, na němž nic není, ovšem opak nejednou bývá pravdou. Protože půjčkou se sice vyřeší vše hravě, ale získat takovou půjčku nemusí být vůbec snadné. Zejména právě v případech, kdy o ni stojí někdo, kdo má potíže a (nejen) jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou.eura v peněžence
Pokud se o půjčení peněz uchází někdo, kdo má zanedbatelné příjmy, nehezky vypadající daňové přiznání, nějaký ten záznam v registrech dlužníků, exekuci na majetek a podobně, bývá pravidlem, že se od něj poskytovatelé půjček raději už preventivně odvracejí. Protože co jeden ví, že? Půjčí někomu, kdo nevypadá nijak valně, a co ve chvíli, kdy tento prostě nebude mít z čeho vracet a nebude ani jiná možnost, jak se na něm zahojit?
Ovšem ani takový zájemce o půjčku nemusí podléhat trudnomyslnosti. Kdyby nic jiného, přinejmenším americká hypotéka bez dokládání příjmů je mu zde k dispozici kdykoliv. Protože i zde se kladou na uchazeče požadavky, jež jsou ale třeba na rozdíl od bankovních půjček daleko snáze splnitelné.
Stačí tu jenom zažádat si formou internetového formuláře, zastavit nebankovní společnosti coby záruku za řádné splácení nemovitost. A již záhy může dotyčný získat až sedmdesát procent odhadní ceny oné nemovitosti.dvě euromince
A nejen to. Tuto půjčku lze získat i bez zevrubného zkoumání majetkových poměrů žadatele a jeho registrů, bez placení čehokoliv předem, bez nutnosti bát se nějakých těch skrytých poplatků nebo jiných záludností.
A ten, kdo tuto hypotéku získá, si může být jist, že ji může splácet i po hodně dlouhou dobu, s možností předčasného splacení bez sankcí, že jsou tu přijatelné úroky i další podmínky.
Takže proč si tuto hypotéku nevzít, má-li podnikatel zrovna potíže, že?

Finance

Kdy vás odškodní?

Pokud má člověk štěstí v neštěstí, náleží mu v případě, že jeho let nabere dostatečné zpoždění, relativně tučné finanční odškodnění. Aby tomu tak ale bylo, musí být splněno hned několik nezbytných podmínek.
V první řadě se to musí odehrát ‚u nás‘. Tedy musí jít o leteckou společnost ze zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska nebo Islandu, které jsou vázány regulací EC 261/2004, případně musí jít o let v tomto prostoru nebo z něj směrem ven. A dále musí být ono zpoždění v cílové destinaci alespoň tak dlouhé, jak je to onou regulací předepsáno, a na vině tomuto zpoždění musí být sama letecká společnost.
V případě, že není některá z těchto podmínek splněna, cestujícímu zmíněné finanční odškodnění nenáleží. Což je také občas pověstným kamenem úrazu.
pohled na halu
Pokud totiž nemůže za zpoždění letecká společnost, ale toto je zaviněno dejme tomu špatným počasím, přírodní katastrofou, bezpečnostní situací, stávkou třetí strany nebo omezením letového provozu, aerolinie odškodňovat nemusí.
A protože se jim nechce vydávat peníze ze svého, nejednou se dopravci právě na takovéto situace (i neoprávněně) vymlouvají. Případně s poškozenými cestujícími nekomunikují a doufají, že lidi marné snažení dříve či později omrzí a dají pokoj.
Pokud se aerolinie takto odškodnění za zpoždění letů brání, není jiná možnost, než aby to, na co má člověk nárok, bylo vymáháno soudní cestou. Což je pochopitelně způsob, do kterého se lidem moc nechce, protože nemají zkušenosti, čas, energii a odvahu se do toho pustit a i výsledek by mohl být nejistý.
silueta v hale
A proto lze vřele doporučit, aby se v takovém případě člověk obrátil na specialisty, kteří to vše udělají za něj. A navíc si vezmou provizi jen v případě, že budou úspěšní. Což je už na první pohled férová nabídka, o níž by měl člověk vědět. Aby ji mohl využít, kdyby měl nárok na peníze a nevěděl, jak je vymoci. Protože tato pomoc se zaručeně vyplatí.

Finance

Chcete si vzít úvěr?

Než se rozhodnete pro tuto možnost, tak byste si měli rozmyslet několik věcí.
Není lepší si na danou věc našetřit? Například ohledně bydlení je jasné, že dříve, než byste si našetřili na vlastní dům či byt, tak je lepší si vzít úvěr, který poté budete splácet.

podpis smlouvy

Potřebuji jej? Pokud se budeme bavit znovu o bydlení, tak se zaměříme na mladé lidi. Například pro mladistvé je lepší jít do nájmu, protože časem si urovnají priority a tzv. „dospějí“. Zjistí, že třeba chtějí dům se zahradou a z koupeného bytu se jim bude špatně odcházet do baráku, protože nebudou mít na dům peníze.
Zvládnu splácet? Toto byste si měli propočítat. Je dobré, pokud víte, že máte v práci místo, ze kterého vás každou chvílí nevyhodí. Dále si spočítejte výši splátky, kterou byste každý měsíc museli odeslat ze svého konta a k tomu přičtěte další výdaje. Pracujte s konečnou částkou, která vám zůstane. Když vám bude zůstávat málo, tak to není dobré.

Úvěrová smlouva od Nebankovníhypotéka-cz.cz by měla obsahovat následující údaje:

uzavření smlouvy

 1. Údaje o tom, kdo vám půjčuje a o vás.
 2. Půjčená částka neboli výše úvěru. Kolik peněz si půjčujete.
 3. Úrok. Částka, která zůstává půjčiteli jako odměna za to, že vám poskytl peníze.
 4. Kdy a v jaké datum budete splácet. Částka se většinou strhává jednou měsíčně a je dobré si nastavit v internetovém bankovnictví trvalý příkaz k úhradě. Pokud byste totiž měli prodlení a nesplatili byste včas, dostali byste pokutu neboli sankci.
 5. Roční procentní sazba nákladů. Určuje výhodnost.
 6. Sankce neboli „pokuta“. Uděluje se, pokud chcete splatit dříve nebo pokud máte zpoždění.
 7. Poplatky. Částky, které se účtují většinou za uzavření smlouvy, vedení účtu a jiné.
 8. Čím budete ručit. Většinou se jedná o nějakou nemovitost a věci, které se v ní nacházejí. V případě, že byste nedokázali splácet, byl by na vás „poslán“ exekutor.

Finance

Úvěrová smlouva

Možná také patříte k těm, kteří si někdy v minulosti chtěli půjčit nějakou tu korunu. Možná že už taky víte, že to rozhodně není jen tak. Bohužel mnohdy nestačí obrátit se pouze na bankovní nebo nebankovní společnost. Peníze nelze získat lusknutím prstu. Je totiž potřeba, abyste vyřešili velkou spoustu záležitostí, které se s tímto spojují.
Jednou z takových záležitostí je například úvěrová smlouva. Díky úvěrové smlouvě je upraven vztah mezi tím, kdo si peníze půjčuje a mezi poskytovatelem. Bez úvěrové smlouvy by to prostě a jednoduše nikdy nešlo.

dolary.jpg

Kromě toho v ní naleznete velkou spoustu informací, které jsou zásadní a v neposlední řadě také užitečné. Díky nim budete mít o vše přehled. O tom, že v ní najdete potřebné informace jak o půjčujícím tak věřiteli, se vůbec nezmiňujeme. To je samozřejmostí. Jedná se totiž o informace, bez kterých se tento typ smlouvy rozhodně neobejde. Nejedná se ale o informace, které by byly jediné. Jsou zde i jiné věci, na které by se rozhodně nemělo zapomínat.
V každé úvěrové smlouvě americká nebankovní hypotékaje vždy uveden úvěr a také úroková sazba. Naleznete v ní ale i věci, jako je například datum splacení, informace o sankcích apod.
Vždy myslete na to, že byste si měli úvěrovou smlouvu přečíst dříve, než se pustíte do podepisování, protože byste mohli být po čase nemile překvapeni tím, co by mohlo nastat.

praní peněz.jpg

Myslete na to, že ještě před tím, než uzavřete úvěrovou smlouvu, je potřeba, abyste si vše pořádně zkontrolovali, dokud je ještě čas. Vyplatí se si ji přečíst hned několikrát a raději se na věci, kterým nerozumíte, zeptat.
Pokud si dáte na vše pozor a vše pečlivě uhlídáte, pak máte jistotu, že uzavřete takovou smlouvu, která bude kvalitní a bude v ní naprosto vše, co mělo být.
Dalším bodem, který také musíte plnit, je její dodržování. Pokud byste ji totiž nedodrželi, mohly by vás potkat nepříjemné sankce, které jsou vlastně úplně zbytečné.