Mýty o hypotékách

Myslíte si, že získat hypotéční úvěr je jednoduché? Chyba. Dokonce ani teď, kdy jsou hypotéky na historickém minimu, není o nic jednodušší ji získat, naopak. Úroková sazba klesla pod dvě procenta a stále více lidí se pokouší na hypotéku dosáhnout, ovšem podmínky pro její získání se nemění. Čím levnější jsou tyto úvěry, tím více lidí chce dosáhnout větší částky na zapůjčení, jenže si neuvědomují, že levnější hypotéka neznamená, že si mohou dovolit vyšší úvěr.

Hypotéka není vůbec jednoduchý proces. Pokud si o ni zažádáte, bude vás to stát několik týdnů času, spoustu nervů a neuvěřitelné množství papírování.
Jaké jsou nejčastější chybné domněnky o hypotékách?

1.       Můžete si vzít stoprocentní úvěr
To je lež. Pokud nemáte žádné úspory, už vám nikdo hypotéku nedá. 100% hypotéky jsou věc minulosti, dnes potřebujete alespoň nějaký základ. Od nového roku banky nesmí poskytovat stoprocentní úroky na hypotéky. Minimum naspořeného základu musí být pět procent, což je při milionové hypotéce padesát tisíc korun. Ovšem od nového roku bude tato hranice posunuta na deset procent, což je při téže milionové hypotéce sto tisíc korun. Od nového roku 2017 mohou banky ze zákona poskytovat pouze devadesátiprocentní úroky z odhadu ceny nemovitosti.

2.       Schválení hypotéky je jednoduché
Pokud si myslíte, že kvůli hypotéce stačí jednou přijít do banky, zažádat o ni, a ještě ten den máte peníze, mýlíte se. Musíte doložit nejrůznější administrativu o tom, kolik vyděláváte, jak dlouho, na jak dlouho máte smlouvu se svým zaměstnavatelem, jaký typ práce vykonáváte, jaká je vaše finanční minulost, jaké další půjčky splácíte, kolik máte dětí, s kým v domácnosti žijete, a tak dále. Váš příjem musí potvrdit váš zaměstnavatel, navíc musíte složit minimálně pět procent požadované výše hypotečního úvěru. Pak se samozřejmě musí odhadnout cena nemovitosti.

[ssba]