Category Archives: Technika

Technika

Průkopníci v balónovém létání

Nejen v naší, ale i ve světové historii se objevuje jeden zajímavý jev. Dva bratři spojí své síly a vymyslí něco převratného. Někdy to mohou být i bratranci, jak dokazují bratranci Veverkové, kteří nám tu zanechali ruchadlo, aby usnadnilo práci v zemědělství. Pokud bychom se zaměřili na vynálezy ve světě, určitě bychom si vzpomněli na bratry Montgolfiéry, kteří zkonstruovali první horkovzdušný balón.
horkovzdušný balón
První veřejný let uskutečnili devatenáctého září roku 1783.
–         Přistávají u francouzského zámku ve Versailles.
–         Jejich let sleduje jak král Ludvík VI., tak i jeho manželka Marie Antoinetta.
–         V koši je ovce, kachna a kohout.
–         Tím, že vzali na „palubu“ tato zvířata, chtěli dokázat, že let je naprosto bezpečný pro jakéhokoliv tvora.
–         Lidé se totiž jejich vynálezu zprvu báli.
–         Tak jako většinou všeho, co je nového a převratného.
Bratři Montgolfiérové mají své role rozdělené. Joseph je spíše mozkem a Etienne organizátorem. Byl to právě Joseph, kterého napadlo, že by podobné stroje nemusely být odkázané pouze na páru. Celému nápadu s horkým vzduchem předcházela náhoda.
o   Začátkem listopadu si Joseph udělal výlet se svou manželkou v Avignonu. Jenže jim počasí nepřálo a oba manželé zmokli. V hotelu si pak sušili na topení části oblečení. Když se na okamžik zvedla sukně jeho ženy, zjistil, že horký vzduch má obrovskou sílu.
oheň v balonu

S balónem „Dobytí nebes“, dobyli svět

Po úspěchu ve Versailles následoval další. Balón, který nazvali „Dobytí nebes“, má poprvé lidskou posádku. V koši stojí (možná chvílemi i sedí) francouzský fyzik a francouzský markýz.
·        Let trvá celých osm minut.
·        Balón dosáhne výšky jednoho kilometru.
·        Za zmíněných osm minut překoná vzdálenost tří kilometrů a dvou set metrů.
Pak oba pánové bez úhony přistávají na Butte aux Cailles. Bratři Montgolfiérové byli za své zásluhy povýšeni do šlechtického stavu.

Technika

Oživení mrtvých


Myslím, že není na světě člověk, který by za svůj život neztratil někoho blízkého.
–         Někdy to prožíváme velice intenzivně.
–         Někdy se s tím smíříme dříve.
Mohou nám pomoci různé záležitosti. Náš mozek je naštěstí uzpůsoben tak, aby si mnohé věci pamatoval.
·        Pokud máme vzpomínky, můžeme si o člověku, který nás navždy opustil, s někým povídat.
–         To je sice hezké, ale mnoho nám to nepřináší. Vzpomínky budou stále stejné.
·        Vyndáme album se starými i novějšími fotografiemi.
–         To jsou opět jen vzpomínky. I když vylepšené o vizuální vjem. Pokud máme takzvané momentky, tak je to o kousek lepší.
·        Zachytili jsme, našeho blízkého člověka, na kameru?
–         To je ze všech možností ta nejlepší. Na plátně nebo v počítači se alespoň hýbe a mluví. I když říká a dělá stále to samé.
Co byste říkali na to, kdyby se dal člověk znovu oživit.Nemám na mysli úryvek z nějakého béčkového hororu. Myslím, virtuálně oživit. V Jižní Koreji vyvinula jedna odbornice na počítače program, který Vám to umožní.

Už máte svého Avatara?

Pokud se rozhodneme, kdykoliv si vyvolat obraz svého člověka, je potřeba pro to ještě něco udělat.
·        Ještě za života musíte přesvědčit Vašeho blízkého, aby se nechal 3 D naskenovat.
·        Program Vám poté vytvoří Vašeho člověka, se kterým si můžete popovídat.

Jestliže jste s ním, za jeho života, vedli několikahodinové diskuse o teorii relativity, teď už to od něho nečekejte.Je to jen jeho obraz. Bude Vám odpovídat na jednoduché věty, pomocí umělé inteligence.
–         Avatar,jak mu vývojáři říkají, vznikl právě z důvodu smutku, po smrti blízké osoby.
–         Když jedné programátorce zemřela milovaná babička a ona zjistila, že s ní ani nemá společnou fotografii, rozhodla se, že to napraví.
–         A povedlo se. Mohla si vytvořit společné selfie.
A to přeci stojí za tu námahu a vynaložené náklady. 

Technika

Budeme mít brzo zařízení, u kterého si nebudeme pamatovat, kdy se naposledy muselo nabíjet?

 Téměř všechny moderní technologie, které nejsou přímo zapojeny v zásuvce, odkud nonstop čerpají energii, tak je jediným jejich řešením mít baterii, která jim poskytne potřebnou energii. Proč se tedy rozšiřují power banky? Protože našim přístrojům, s frekvencí našeho používání, jejich baterii nestačí. Přijde však brzy změna? Vezměte si to od začátku.

Je to vůbec možné?

Baterie
 Dokážete vůbec přesně pojmenovat, co to baterie je? Baterie je zdroj energie (není to samé co akumulátor – ten je na opakovatelné uložení energie, zatímco baterie je jednorázová, přesto dochází k záměně názvů), který je dán dohromady jako sada spojených elektrických článků. K uvolňování energie dochází díky chemické reakci, která ve článcích baterie za přístupu proudu probíhá.

Současné baterky
 Momentálně nejpoužívanější typem pro naše zařízení je Li-Ion baterie, která funguje na principu iontové reakce lithia. Oblíbená je především díky své vysoké hustotě energie, ale přesto není její objem nikterak veliký. Pro spotřebitelský průmysl je taky podstatné, že je nabíjející, z čehož plyne další nevýhoda – baterie stárne a její výdrž se snižuje natolik, až přestane fungovat. Proto Váš chytrý telefon, který v době koupě vydržel na jedno nabití 3 dny, má teď po 2 letech problém vydržet jedno odpoledne.

Změna je tady!                                   
 Tým z Floridské univerzity však může do světa technologií vnést revoluci! Podařilo se jim vyvinout baterii, která vydrží 20x více na jednou nabití, než právě zmíněné Li-Ionové baterie.

 Další výhodou je jejich nabíjení, které trvá pouhých několik sekund a Váš mobil potom vydrží 10 dní bez nabití. Navíc tyto baterie nikdy nezastárnou, i po milionu nabití budou jako nové. Tyto všechny vlastnosti daly nové baterii jméno – superkondenzátor. Bohužel nic není růžové, proto Vás jistě nepřekvapí, že v současnosti projekt není připraven k tomu, aby se dostal na komerční trh.

Technika

Je elektromagnetické pole škodlivé?

 Bohužel pro nás mají tyto moderní technologie, které nám každodenně usnadňují život a s kterými jsme ve styku téměř neomezeně, jednu velkou nevýhodu a to je to, že neexistují tak dlouhou dobu, abychom mohli zjistit, jak velký mají vliv na naše zdraví nebo jestli ano, tak jak moc velký. Existuje však stále více důkazů, že o moc velkou zdravost se jednat nebude.

Není to nic těžkého ani nelogického, stačí trošku zabrousit zpátky v paměti a vzpomenout si na hodiny fyziky.

 Všechny tyto antény a vysílače vysílají různé vlny z elektromagnetického spektra, tudíž určitou radiaci. Nejčastěji se jedná o rádiové vlny nebo mikrovlny. Vysílá to naprosto vše okolo nás, např. wi-fi router, mobilní telefon, počítač, televize…. – tento seznam by snad nemusel nikdy končit.

Tomuto všemu nepřispívá ani to, že většina tohoto zařízení je umístěná přímo v domě, jehož stavba se taky změnila, protože dnes má většina domů v sobě nějakou kovovou konstrukci, tudíž jsme doma jako v kleci, která tyto ne zrovna přínosné vlny nepustí ven. Nepřipomíná Vám to třeba Faradayovu klec?

Jsou na to nějaké pokusy?

 Smutná odpověď zní ano. Sice není vyzkoumáno, jak tyto technologie působí na lidi, ale následky jejich působení můžeme zjistit na živých věcích, jejichž životní cyklus je mnohem kratší, a proto jsou tyto následky pro nás zřetelnější a hmatatelnější. Přesto se jeden z uvedených pokusů týká součástí našeho těla – červených krvinek.

 Dle více institutů, kdy každý z těchto společností pracovali zcela nezávisle na druhé, zjistili, žemobilní telefon ovlivňuje naše červené krvinky, které významně ovlivňují zásobení našich tkání krví, protože se na ně kyslík váže. Díky vyzařování mobilního telefonu se začínají shlukovat, což pro ně není přirozené, tudíž přenesou méně krve, což pocítí hlavně mozek. Tento stav se srovná až 40 minut po ukončení hovoru pomocí mobilu.

 Druhý pokus provedli lidé, kteří přesto, že jsou mnohem mladší než my, už dokáží domyslet následky. Dánští deváťáci provedli pokus, při kterém zjistili, že rostliny za stejných podmínek v blízkosti wi-fi routeru nerostou, za to rostliny za stejných podmínek bez wi-fi routeru rostou zcela normálně…

Technika

Vynálezy, které změnily lidskou společnost

 Pojďte si připomenout okolnosti vzniku vynálezů, které pro nás byly tak důležité z hlediska dalšího vývoje. Jedná se o stroje, které nakoply současníky k dalšímu technickému pokroku a vždy způsobily takovou malou revoluci. Sice si připomeneme jen ty nejdůležitější, ale za to nejzajímavější.

1.       Knihtisk
 Píše se rok 1448 aslavný Němec, Johannes Gutenberg, se právě zapsal do historie vynálezem knihtisku. Pomocí knihtisku začal tisknout Bibli. Jeho vynález je hlavně důležitý kvůli tomu, že knihy do té doby velmi drahé a cenné, protože jejich přepis trval neskutečně dlouho, ale díky knihtisku se knihy mohly masově rozšířit, což se taky stalo. Spolu s rozšířením knih rostla i vzdělanost lidí. Proto je tento milník často udáván jako jeden ze znaků, že středověk už skončil.

2.       Parní stroj
 Tento stroj se může pyšnit něčím, co jen tak nikdo nemůže – odstartoval naprosto novou, přelomovou epochu lidských dějin. To jen díky parnímu stroji mohla začít v 19. století průmyslová revoluce, která položila základy dnešní společnosti.

I když pro nás je dnes parní stroj nepraktický – málo účinný a zbytečně velký a nákladný – tak v roce 1765, kdy s ním James Watt přišel, se jednalo o naprostou senzaci, protože do té doby existovala jen práce lidská nebo zvířecí, proto ruku v ruce s parním strojem začaly vznikat další a další vynálezy, jako je např. parní lokomotiva, která taky znamenala v dopravě výraznou změnu.

3.       Žárovka
 I přes to, že tento vynález používáme do dnešních dnů a pomohl jednou pro vždy dostat tmu z našich měst, jeho ohromný význam si moc často neuvědomujeme. Funguje na principu přeměny elektrické energie na světlo, a přesto, že lidí, kteří se považují za vynálezce je poměrně tučný seznam, za nejčastěji uznávaného je označován Thomas Alva Edison, který s žárovkou přišel v roce 1879.

Dnes se žárovky nepoužívají jen jako osvětlení, ale velmi často jsou používány jako menší tepelný zdroj, což je vedlejším produktem jejich svítícího efektu.

Technika

Jaký mají vliv technologie na rozvoj cukrovky?

Diabetes mellitus neboli cukrovka je často zanedbávané onemocnění.  
Četnost onemocnění vpopulaci stále stoupá. V roce 2015 bylo zaznamenáno necelých 900 000 případů. V roce 2000 bylo bezmála 650 000 případů.
Zvýšený krevní cukr se projení jak v krvi, tak i v moči.
Choroba může vzniknout i v těhotenství. Každá žena chodí v pokročilém stádiu těhotenství na o-GTT test, kde ženy vypije glukózový nápoj a pak jí personál odebere krev a moč.
Z těhotenské cukrovky po porodu může velice rychle vzniknout cukrovka 2.typu.
 potřeby diabetika

Cukrovka 1.typu

–          Pacienti nižšího věku
–          Autoimunitní onemocnění = buňky tělu vlastní bojují proti vlastním buňkám
–          Většinou se hned nazasuje léčení inzulínem
–          Rychlý nástup
–          Hlad, žízeň, únava,…
–          7% diabetiků z celkového počtu
–          Choroba je dědičná – pokud mají cukrovku oba rodiče, dědičnost stoupá na 30%

Cukrovka 2.typu 

–          Rezistence na inzulín
–          Příčina- obezita
–          Léčba stačí většinou změna stravy, zvýšení pohybové aktivity
–          Vznik až v dospělém věku
–          Pozvolný nástup choroby
–          Je často podceňeno, jelikož onemocnění nebolí
–          Pokud tento typ cukrovky mají oba rodiče, procento se zvyšuje na 75%
 
Nástupem nových technologií se zvyšuje počet lidí s obezitou. Lidé sedí u televize, počítače nebo jen telefonu a zapomínají se hýbat. I tím, že je hodně zaměstnání, kde zaměstanci sedí celé dny u počítačů. Vždyť přeci stačí jen chůze, denně alespoň 10 000 kroků.
Sport je v našem životě velmi důležitý. Je důležité se každý den hýbat a nezapomínat na to .
Jelikož cukrovka nebolí,  mnoho lidí toto onemocnění podceňuje. Každý má nárok na odběr krve u svého obvodního lékaře jednou za rok.  Cukrovka se projeví zvýšeným cukrem v krvi a v moči.
 lžička cukru

Jak předejí vzniku nemoci?

 
1.       POHYB- pravidelý sport, chůze
2.       Zdraví životní styl- žádné smažené jídlo, rychlé cukry
3.       Pravidelné kontroly u praktického lékaře- odběry krve a moči
4.       Žádný stres
5.       ÚSMĚV

Technika

Samsung je skvělé zařízení, které však potřebuje ochranu

Ačkoliv je Samsung Galaxy J5 2017 v současné době velmi levný mobilní telefon s určitými zastaralými technologiemi, i tak jej používá stále velké množství lidí. Je to dáno celkovou oblibou produktů značky Samsung, a to zejména tohoto konkrétního modelu. Když si však chce člověk užívat svého mobilního telefonu, pokud možná co nejdéle, měl by vědět, jak se o telefon starat. Údržba a celková péče o telefon není složitá, ale mnoho lidí neví, jak na to. Jaké jsou tedy základní kroky, které udrží váš telefon v parádním stavu, a to po celou dobu jeho životnosti?

Mobil Samsung se sluchátky

Základem je baterie v dobrém stavu, což znamená nabíjet a vybíjet mobilní telefon v rozumných mezích, zpravidla jde o nabíjení do 80 % kapacity baterie a naopak se snažit telefon nevybíjet na méně než 20 % baterie.

Pokud byste přišli na to, že baterie se začíná nafukovat, okamžitě ji vyměňte, protože se může stát, že svým zvětšováním objemu zničí jiné součástky mobilu, navíc existuje riziko výbuchu.

Mobilní telefon by měl být chráněn proti prachu, nárazům a vodě, což alespoň částečně splní ochranné pouzdro, které je velmi levné, přitom může zachránit přístroj za mnoho tisíc korun.

Telefon v rukou při fotografování
Z výše uvedených rad si tedy můžete odnést především to, že hlavní zásadou při péči o telefon je baterie v bezvadném stavu a pouzdro na Samsung Galaxy J5 2017, kterým odvrátíte riziko mechanického poškození. To je přitom velmi pravděpodobné, protože ne každý se ke svému telefonu chová takovým způsobem, aby se s ním nic nestalo.

Myslete na ochranu svého přístroje

Pouzdro není drahé, přitom zastane nemalou službu. Kdykoliv by vám přístroj upadl, můžete jej jednoduše zvednout a nemít obavu https://www2.krestandnes.cz/christy-wimberova-mam-obavu-charismatiky-protoze-neznaji-teologii-utrpeni/ o to, že byste měli svůj mobil rozbitý. Naproti tomu osoby, které si svůj mobilní telefon Samsung nechrání, budou ve větším riziku toho, že se jim přístroj rozbije, protože stačí jenom menší ťuknutí do zad telefonu, a rázem se může začít ničit pomalu baterie.