Category Archives: Dům a byt

Dům a byt

Důkladný jarní úklid provádějte každý rok

Na konci března se přihlásí astronomické jaro a v dubnu začínají v nižších polohách rozkvétat kromě sněženek a bledulí i první skalničky. Lidský organismus se probouzí ze zimní odpočinkové fáze a to je také vhodný čas začít se trochu více hýbat. Je prokázáno, že jarní únavě se lépe čelí s rozpohybovaným tělem a tak kromě prvních jarních projížděk na kole nebo na in-linech můžeme zařadit komplexnější úklid, nejlépe spojený s malováním pokoje.

potřeby na úklid

Jaro tím pádem získá úplně jiný kabát, čerstvá výmalba provoní byt a především vyčistí nánosy prachu a špíny na stěnách. Malířský úklid nemusí být obtížný, pokud dobře zakryjete fólií a lepicí páskou všechna futra a okna a tak zbývá vrhnout se na to ostatní, co přes zimu pokryla vrstva nečistot.
žluté houbičky

Koberce – kdo z vás vlastní vysavač s vodní náplní, může do ní přidat trochu jedlé sody, vymačkat do ní dva citróny nebo sáhnout po osvědčeném jablečném octu. Kyselina octová nebo citronová spolu s hydrogenuhličitanem sodným dokáže koberec zrenovovat jedna báseň. Pokud máte někde otlačená místa od nábytku, ta dobře vyhladí kostka ledu. Nechte ji tu rozpustit a na závěr vodu jemně odsajte vysavačem.

Okna – teplou vodou umyjte na hrubo rámy o skla a druhý vodní roztok již používejte s obyčejným lihovým octem. Vodu pak stírejte gumovou stěrkou. Ocet zajistí, že se na sklech nebudou tvořit mapy a budou průzračně čistá.

Záclony – kromě záclon, které patří do pračky, věnujte pozornost i žaluziím nebo roletám, či závěsům. Zjara se mění sezonní šatník, zimní věci se ukládají do zadních regálů skříně a do popředí vyplují lehčí oděvy. Můžete zároveň provést probírku šatstva, které vám již nepadne, nebo vám příliš nevyhovuje. Nevyhazujte je do popelnice, existují sběrná místa a mohou pak posloužit lidem bez domova, kteří jsou vděčni za kdejakou drobnost.

Domácí spotřebiče – na jaře se vyplatí důkladně vyčistit i sporák, troubu, buben pračky a mikrovlnnou troubu. Na sporák existují speciální odmašťovače, na zapáchající mikrovlnku vystačíte s obyčejným citronem. Ten nakrájejte na tenké plátky, vložte je do hlubokého talíře se studenou vodou a nechte běžet na maximální výkon cca 5 minut.

Dům a byt

Nová kuchyň bez bourání

Když se plánujeme renovaci kuchyně, kuchyňská linka to většinou potřebuje nejvíce. Pokud je stávající linka pevná a vyhovuje nám umístění, tak provedeme úspornou renovaci. Vyměníme jen dvířka a kuchyň bude jako nová. Nemusíme nic bourat, stačí jen na stejném základě udělat změny.
Čeká nás velký úkol. Musíme si nejprve vybrat a koupit nová dvířka, nové panty a nové úchytky.
společné vaření páru
V prvé řadě odstraníme všechna dvířka včetně šuplíků. Je dobré taky vyměnit panty, které jsou už opotřebované a mnohdy nefunkční. Jsme-li šikovní a máme elektrický šroubovák, uděláme to sami. Postupujeme opatrně, abychom skříňky neponičili. Je nutné vyměnit místa prohlubní pro panty. Nasadíme panty a vruty jej připevníme. Pak zasadíme do pantů dvířka nová.
aku šroubovák
Jakmile jsou dvířka na místě, čeká nás montáž úchytek. Než začneme, měli bychom si rozmyslet, jaké úchytky si do nové kuchyně dáme. Můžeme si vybrat z velkého množství barev a materiálů. V neposlední řadě také musíme vědět, jestli úchytky namontujeme na šířku nebo na výšku. Většinou se řídíme tím, jak jsme byli zvyklí na starých dvířkách. Vyměříme body pro navrtání otvorů pro šroubky a pak úchytky přišroubujeme.

Měli bychom si uvědomit, že v kuchyni pracujeme s vysokou teplotou, s ostrými nástroji a nejrůznějšími spotřebiči. Proto materiál, který je používaný do kuchyně musí být kvalitní a odolný vůči všem těmto vlivům. Vyberme si dvířka z takového materiálu, aby nám sloužily mnoho let.
malá kuchyň v bytě
Pokud se nám zdá, že pracovní deska kuchyně už je také opotřebovaná a nevypadá s novými dvířky dobře, není nic jednoduššího, než ji také vyměnit. Stačí ji sundat, dobře změřit, koupit novou, vyřezat otvor na dřez a usadit společně s novým dřezem do prázdného korpusu kuchyně. Teď už naše kuchyně kompletně změnila vzhled a mělo by se nám v ní dobře žít, připravovat jídlo a jíst.
 

Dům a byt

Kachlová kamna opět na výsluní

Nejen exteriéry, ale i interiéry domů se neustále vyvíjejí a mění. To, co měli naši předkové, už pro nás většinou nemá žádný smysl a hodnotu. Každý si chce svůj život zpříjemnit, a hlavně nedělat zbytečnou nebo namáhavou práci.
o   Kdo by chtěl chodit přes dvůr na suché WC, když může mít doma splachovací, a hlavně nepáchnoucí toaletu.

kamna

o   Kdo by se chtěl mýt studenou vodou u pumpy, když si může dát perličkovou koupel.
Jsou však věci, ke kterým se po čase lidé navracejí.Mezi ně patří i kachlová kamna. To, co naši předkové s takovou slávou bourali, to my si opět v našich domech stavíme. Hlavně na chalupách, kde to interiéru dodá ten pravý šmrnc.

Kamna na míru

Kachlová kamna měla jednu obrovskou výhodu. Byla tak dokonale promyšlena, že vlastně fungovala jako akumulační kamna. Kachle nasály teplo, které pak delší dobu vydávaly do místnosti. Historická kachlová kamna můžeme dodnes spatřit na zámcích, kde zdobily a vytápěly šlechtické rezidence. Tam byla tato kamna krásně zdobená a mnohdy na nich byly vyobrazeny celé příběhy.
o   Mohlo by se říci, že měly dvojí význam.

kachlová kamna

–         Šlechtic se u nich zahřál, a ještě si prohlédl komiks.

Skromnější zástupce můžeme obdivovat na chalupách, kde měli jejich majitelé tolik rozumu, že je nezbourali. V dnešní době si může každý zájemce vybrat z celé škály různých typů kachlových kamen. Jen se musí připravit na to, že sáhne hlouběji do peněženky. Zvláště v případě, že si je nechá udělat na míru. Což je v případě tohoto druhu topení asi nutností. Protože co kamna, to originál. Topit můžete v podstatě každým palivem. Už není nutné shánět jen dřevo, ale kachlová kamna spořádají i dřevěné brikety, pelety, hnědouhelné brikety, kusové uhlí, topný olej a další druhy topiva. Podle odborníků jsou kachlová kamna doménou obyvatel střední Evropy.

Dům a byt

Feng-šuej: jak si zařídit kuchyni

Vnitřní klid, harmonie, vyrovnanost a hlavně přizpůsobit si prostředí, ve kterém žijeme, tak, aby nám co nejvíce vyhovovalo, aby nevnikaly žádné „temné kouty“ a aby v našich bytech nebylo nic, co by nás znervózňovalo, nebo co by nám „rušilo vesmír“.

Co je to feng-šuej?
Jedná se o tradiční čínskou filosofii, jež zkoumá vztah mezi člověkem a jeho okolím, v němž žije a nejčastěji se pohybuje. Bere tento prostor jako součást člověka a snaží se nalézt harmonii v tomto prostoru, aby bylo možné volné plynutí energií.
–          Kuchyně
Podle starých čínských filozofií je kuchyně jádrem domu, jelikož se zde vaří jídlo a rodina zde jí. Navíc je velice důležitá pro soukromý život, jelikož pokrmy, které jíme, nás definují a dávají nám energii. Přes kuchyni se energie dostává dále do domu. Čínští myslitelé jsou přesvědčení, že kuchyň znamená bohatství, prosperitu a budoucnost.
–          Zbavte se rohů a hran
Pokud to jde, pořiďte si pracovní desky, které mají zaoblené hrany. Rohy také nejsou pro feng-šuej dobré. Rohy vás omezují v pohybu a navíc se o ně můžete poranit. Ideální je mít rovnou kuchyňskou pracovní desku a zvlášť ostrůvek. Tak máte největší přehled o situaci v celé kuchyni.

Středem je sporák
Podle feng-šuej je středem kuchyně postavení sporáku. Znamená to, že ten, kdo je v kuchyni kuchařem nejčastěji, má přehled o celé kuchyni. U sporáku je nejčastěji, proto musí být všechno situováno okolo něj. Od sporáku byste měli mít výhled na vchod do kuchyně.

Podle živlů
Sporák by měl být co nejdál od kuchyňského dřezu – voda a oheň by měly být opaky, tedy ideálně naproti sobě. Lednice, jako bohatství, by měla být třetím vrcholem mezi sporákem a dřezem.

Mikrovlnná trouba by vůbec v kuchyních neměla být
A to kvůli elektromagnetickému vlnění. Avšak dnes už se bez ní neobejdeme, proto by měla být co možná nejdál od sporáku.

Dům a byt

Přeneste si pohodlí domova i na zahradní terasu

Chcete si posedět na zahradě, v zimní zahradě nebo třeba na terase? Můžete ji proměnit v soukromé Wellness lázně. Jak? Stačí vám k tomu jenom to správné vybavení a inspirace. Vodní relaxace spojená s vířivkou a postelí s příjemnou matrací hned vedle jsou dva stěžejní body.

Pokud místnost doplníte například o masážní míč a několik vkusně zařízených květináčů například s kapradinami nebo s exotickými rostlinami, může se tato místnost nebo plocha ukázat jako nezbytnou pro relaxaci, a také se nejspíš velmi brzy stane oblíbenou ba nejoblíbenější místností v celém domě.

Relaxace a odpočinek
Pakliže jste hrdými vlastníky domku, rodinného domu, vilky nebo chaty, jistě byste měli uvažovat o nějakých vodních radovánkách. Pokud preferujete bazén, budete potřebovat větší plochu, avšak pokud vám stačí ležet ve vodě a se zavřenýma očima si užívat slunce, bublinky a možná nějaký ten alkohol, měli byste zainvestovat do vířivky.

Pokud si chcete doopravdy kvalitně poležet, doporučujeme si pořídit lehátko do vířivky s možností masáží a masážních proudů. Určitě se vyplatí investovat do polohovacích lehátek, které počítají s různým tvarem těl, jejich váhou a výškou.

·         S přáteli
Pokud na zahradě, v domě nebo v zimní zahradě často hostíte přátele nebo širší rodinu, určitě byste měli investovat do jedné z větších vířivek. To také znamená větší prostor a více trysek. Ale nemusí to nutně být jenom vířivka či bazén, může úplně stačit venkovní sprcha.

·         Slunečníky u posezení
Nemusí nutně jít o slunečník, ale pokud máte rádi styl, modernizaci a výhody stylu elegance zkombinovaného s pohodlným ovládáním, můžete si pořídit vysouvací markýzu.

·         Závěsné postele
Dnes se dají pořídit nejrůznější závěsné postele těch nejroztodivnějších tvarů, a nemusí být nutně jenom do pokojů. Můžete si je pořídit na zahradu, na terasu, do zimní zahrady, ale třeba na balkon, pokud nedisponujete domem nebo chatou.

Dům a byt

Tipy na výměnu oken

Plánujete rekonstrukci pokojů nebo koupelen? Či například kuchyně? Jsou součástí tohoto plánovaní také okna? Nezapomeňte, že pokud se pouštíte do úprav na domě, ať už je to malování kvůli plísni nebo zateplování parapetů kvůli profukování, že všechno souvisí s okny. Proto pokud chcete jít do rekonstrukce něčeho kvůli úspoře energie, určitě byste měli zvážit výměnu oken za plastová.

Bojíte se montáže a zdráháte si do domu pustit firmu a chlapy, kteří by se o tuto výměnu postarali? Nebojte, máme pro vás několik rad na to, jak si poradit a na co si dávat pozor, případně jak celou montáž ohlídat.


Sledujte řemeslníky bystrým zrakem

Je spousta chyb, na kterých se podílí lidský faktor. Montéři, kteří mají výměnu oken na starost, jsou také jenom lidi a jsou věci, se kterými si nemusejí dělat takové starosti, proto byste měli na výměnu dohlížet a dávat si dobrý pozor na to, jestli všechno dělají poctivě a správně.


Jaké jsou nejčastější chyby při montáži?

–          Špatné vyrovnání rámů  oken
Tato nepřesnost nebo nedokonalost snižuje schopnost oken izolovat. Může být ale také příčinou toho, že se bude na okně kondenzovat voda, pokud bude venku mráz a v domě nebo bytě pokojová teplota nad dvacet stupňů celsia. To také vede k navýšení nákladů na další zbytečné vytápění.

–          Nevolte nejlevnější okna ani nejlevnější montáž
Když už okna kupujete, věnujte se tomu, aby mělo správnou kvalitu a všechny požadavky a parametry. Do oken se vyplatí investovat. Čím vyšší bude kvalita oken i montáže, tím více pak ušetříte za topení. Důležitá je izolace a správná montáž. Zaměřte se na zvukovou izolaci, také na tu tepelnou ale také na to, jak jsou okna odolná vůči vloupání se do domu. Nezapomeňte také na koupi a montáž parapetů, a to jak vnitřních, tak vnějších. Vyberte si montážní firmu podle toho, co vám doporučí prodejce oken. Nevybere vám nikoho, kdo by poškodil pověst jeho obchodu.

Dům a byt

Krátkodobý pronájem je v kurzu

Pronajímali jste si někdy byt na krátkou dobu, například na návštěvu města, nebo když jste byli na pracovní schůzce či na cestách? Nebo naopak pronajímáte svůj byt? Pokud ano, pronajímáte ho dlouhodobě, nebo si pronájmem vyděláváte tak, že ho nabízíte jako možnost ubytování turistům, businessmanům, obchodníkům nebo cestovatelům? Pokud ano, jistě máte z bytu mnohem větší výdělek. Pronajímáte-li byt jenom na pár kliknutí myší přes internet, určitě si přijdete na poměrně slušné peníze. Avšak není to podnikání, které by bylo vhodné pro kohokoliv, naopak.

–          Časté kontroly a úklidy
Pokud pronajímáte byt, dům nebo chatu krátkodobě, určitě je všechno spojeno s tím, že se o lokalitu musíte často starat. Po každém odjezdu musíte uklidit, vyměnit ložní prádlo, všechno připravit tak, aby to vypadlo jako nové a nepoužité, aby se tu další turnus návštěvníků cítil co možná nejlépe a aby se k vám třeba vrátili nebo vás doporučili svým známým. Také musíte pokaždé vítat hosty, odečíst energie, a od letošního prosince také vystavit účtenku prostřednictvím EET.

–          Pronajímání pokojů
Krátkodobé pronájmy pokojů přes internet jsou poslední dobou rozšířeným fenoménem. Jednak je to výhodné proto, že s jedním člověkem nebydlíte příliš dlouhou dobu, a jednak proto, že si přijdete na více peněz. Ve chvíli, kdy máte pozitivní recenze, dveře se u vás nezastaví

–          Pronajímání části domu ve vile
Máte nevyužitou půdu? Investuje přibližně dvě stě tisíc a můžete si v ní stvořit soběstačný byt, kteý může mít vlastní terasu, ale také vlastní vstup. Můžete pracovat z domu a nechat vydělávat byt nad sebou. Největší výhodou je, že můžete bydlet třeba měsíc levněji a pohodlněji než v hotelu.

–          Webové aplikace
Všechno se dnes dělá přes internet nebo mobilní aplikace. A bookování pokojů v něčích bytech na místo hotelu je velice přínosným podnikáním. Navíc se touto cestou vždy platí nájem předem, takže se nemůže stát, že by se majitelé nedočkali peněz od neplatičů.

Dům a byt

Jak vybudovat zahradu, moderní i tradiční užitkovou

Předem se dá říct, že je to běh na trochu delší trať. Než budete spokojeni, budete neustále přesazovat a kombinovat. Naštěstí k této problematice je hromada odborné literatury a také mohou existovat ochotní sousedi, kteří podobným vývojem prošli a mohou vám předat své zkušenosti. Předem vybrané a co nejvíce ověřené nápady na vybudování vaší zahrady https://www.skvelydomov.cz/zahrada/ vás ochrání před možným zklamáním. Dá se sice vše zadat zahradnickému architektovi, ale tato služba není zadarmo. Takže se do toho pusťte sami a nebojte se, kdo se bojí, přece nesmí do lesa.
Chodník v zahradě s tulipány
Zahrady u rodinných domů, ale i u rekreačních objektů jsou takovým venkovním rozšířením obydlí. Jejich účelem je poskytnout relaxaci, dát pohyb vám i dětem, místo ke čtení, ke grilování a vše probíhá v bezpečí. To kladně zhodnotíte, pokud to porovnáte se svým předešlým životem v městském prostředí. I když takové grilování na balkóně vašeho bývalého nájemního bytu mělo své určité kouzlo. Vaše zahrada potřebuje vše, záleží, ale od její velikosti. Takže pokud je malá, nebude zde například bazén, ale můžete mít venkovní sprchu.
Krásné zákoutí v zahradě
Co by mělo na zahradě být je venkovní posezení, malé pískoviště pro děti a možná i houpačka. Tady se doporučuje vše naplánovat a rozdělit přitom zahradu na sektory. Bude tedy sektor odpočinkový, okrasný a užitkový. Odpočinkový již byl uveden výše, okrasný zahrnuje například skalku a užitkový ten je v současné době znovu důležitý. Už naši předkové měli okrasnou jen předzahrádku před domem a zbytek zahrady byl užitkový. Co tento pojem znamená? Jednoduše řečeno, zasadíte zde podle odborných rad, vše co můžete sníst, zavařit či usušit. Takže neměl by chybět záhon jahod, záhon zeleniny, pás malin, nejlépe stále-plodících a ostružin, nejlépe těch odrůd, které nemají trny. Asi si řeknete, že vše dnes v pohodě nakoupíte v řetězcích supermarketů, ale není nadto mít své vlastní jahody, které mají nejen chuť, ale také i vůni, což ty koupené, které dozrály během cesty do naší země, nemají. V užitkové zahradě by kromě uvedených rostlin měly být i keře drobného ovoce, jako je rybíz (bílý, červený, černý), ale pozor nejlépe z každého druhu dva kusy, kvůli opylování. Také ovocné stromy můžete zasadit, pokud je dost místa. Ale nezoufejte, pokud je pozemku málo. V dnešní době je řada odrůd jabloní, hrušní i třešní ve sloupovitém tvaru. Vhodné tedy i do menší zahrady.

Dům a byt

Točité schody patří do našich domovů

V podstatě vytváří skutečně velmi příjemný design a při vhodně zvoleném materiálu nebo různou kombinací doplňkových produktů, se dá vytvořit stylový bytový doplněk. Navíc proč tyto schody patří do bytových jednotek, je rozhodně z důvodu úspory místa, kterého není nikdy dostatek. Naštěstí dnešní technologie přináší efektivní řešení do všech typů domů i bytů. Vybrat si tak lze schodiště obloukové, kterému se říká také křivočaré, kruhové, točité http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kruhov%25C3%25A9_urychlova%25C4%258De spirálové nebo vřetenové. Nejsou mezi nijak velké rozdíly, ale vždy se bude jednat o celkový design bytu, aby se sem schodiště zkrátka hodilo.

schodiště na chodbách v domech

Schodiště musí splňovat svoji normu

Již jen díky tomu, že se po schodišti budeme pohybovat, tak je třeba práci a vůbec i kvalitu materiálu nechat na odbornících. Přece jenom to co se musí líbit nám, nemusí být bezpečné. Je hodně důležité stanovit na místě, jaké schodiště bude to nejlepší. Volba schodnice je neméně důležitá, jelikož na ní bude to, jak moc bude držet samotné schody. Ona je totiž zpevňuje a zároveň ještě nese tíhu zábradlí, které je přirozeně nutností.

Materiál na schodiště:

· Železobeton – nejedná se o drahou konstrukci a v podstatě je to moderní produkt. Výhodou je, že nijak nevrže, nehoří a dlouho vydrží. V podstatě může mít jakoukoliv podobu.

· Dřevo – velmi častý materiál, který svojí přírodní strukturou je naprosto vyhovující do vnitřních interiérů. Používá se nejčastěji smrkové nebo borovicové dřevo. Ale velmi pěkné je schodiště z dubu nebo jasanu. Díky různorodosti dřeva
točíté schody http://www.kmkdesign.cz/schodiste-tocita.php zapadnou skutečně velmi příjemně do vnitřních prostorů.
točité schody do patra

· Ocel – lehká konstrukce v kombinaci schodů z vrstveného a tvrzeného skla, je skutečně vysoce elegantní provedení.

Pro točitá schodiště je důležité, aby se dobře došláplo na celou plochu schodu a byl zde dostatečný prostor pro bezpečnou chůzi. Rozhodně bezpečnost podpoří i vhodné zábradlí nebo madla.

Dům a byt

Dostupné bydlení za bezkonkurenční cenu

Uvažujete o tom, že byste si pořídili celoroční mobilní dům? Pak je to jistě ta pravá volba pro vás, která se vám mnohokrát vyplatí!
Jen málokdo má po kapsách tolik peněz, aby si mohl rovnou pořídit vlastní bydlení ze svých úspor, ať už jde o městský byt anebo dům. Většina lidí se v takové situaci neobejde bez hypotéky. A mnoho lidí nakonec nedosáhne ani na tu hypotéku.
Ať už jste ovšem vy sami v situaci, kdy na hypotéku nedosáhnete anebo ji prostě nechcete, neboť byste si tak na krk uvázali závazek na mnoho desítek let dopředu, jistě vám přijde vhod právě mobilní dům.

půjčka

Mobilní dům vám poslouží stejně tak dobře jako sezónní rekreační bydlení, i jako plnohodnotné bydlení celoroční. Rozdíl je především v zateplení takového příbytku. Ať už tak či onak, v obou případech můžete bydlet za bezkonkurenční cenu zhruba v rozmezí několika stovek tisíc až jednoho miliónu korun – a to je nabídka, jaká jinde nemá obdoby. Takovou částku můžete uhradit ze svých úspor anebo ji získat s malým úvěrem.

Navíc, v takovém příbytku budete mít k dispozici naprosto vše, co potřebujete pro plnohodnotné bydlení. Ať už se jedná o kuchyňskou linku, sprchový kout anebo třeba velkou manželskou postel, všechno bude na místě, stejně tak jako veškeré potřebné spotřebiče, na jaké jste zvyklí.

mobilní dům

Existuje několik typů mobilních domů, a vy si mezi nimi můžete vybrat ten pravý, jaký se vám bude nejvíce líbit. Mimo to nemusíte vybírat pouze z nových typů mobilních domů, jaké vám výrobce zhotoví na míru, ale třeba i z domů již použitých, které si tak můžete zakoupit za ještě výhodnější cenu. Každopádně budete mít hotový příbytek již za několik málo měsíců k dispozici a ihned poté, co jej dodavatel usadí na vámi určené místo, můžete ihned bydlet. Proto nejenže je takový dům mnohem levnější, než všechny ostatní způsoby bydlení, ale také ho můžete mít v bezkonkurenčně krátkém čase.