Jak vybudovat zahradu, moderní i tradiční užitkovou

Předem se dá říct, že je to běh na trochu delší trať. Než budete spokojeni, budete neustále přesazovat a kombinovat. Naštěstí k této problematice je hromada odborné literatury a také mohou existovat ochotní sousedi, kteří podobným vývojem prošli a mohou vám předat své zkušenosti. Předem vybrané a co nejvíce ověřené nápady na vybudování vaší zahrady https://www.skvelydomov.cz/zahrada/ vás ochrání před možným zklamáním. Dá se sice vše zadat zahradnickému architektovi, ale tato služba není zadarmo. Takže se do toho pusťte sami a nebojte se, kdo se bojí, přece nesmí do lesa.
Chodník v zahradě s tulipány
Zahrady u rodinných domů, ale i u rekreačních objektů jsou takovým venkovním rozšířením obydlí. Jejich účelem je poskytnout relaxaci, dát pohyb vám i dětem, místo ke čtení, ke grilování a vše probíhá v bezpečí. To kladně zhodnotíte, pokud to porovnáte se svým předešlým životem v městském prostředí. I když takové grilování na balkóně vašeho bývalého nájemního bytu mělo své určité kouzlo. Vaše zahrada potřebuje vše, záleží, ale od její velikosti. Takže pokud je malá, nebude zde například bazén, ale můžete mít venkovní sprchu.
Krásné zákoutí v zahradě
Co by mělo na zahradě být je venkovní posezení, malé pískoviště pro děti a možná i houpačka. Tady se doporučuje vše naplánovat a rozdělit přitom zahradu na sektory. Bude tedy sektor odpočinkový, okrasný a užitkový. Odpočinkový již byl uveden výše, okrasný zahrnuje například skalku a užitkový ten je v současné době znovu důležitý. Už naši předkové měli okrasnou jen předzahrádku před domem a zbytek zahrady byl užitkový. Co tento pojem znamená? Jednoduše řečeno, zasadíte zde podle odborných rad, vše co můžete sníst, zavařit či usušit. Takže neměl by chybět záhon jahod, záhon zeleniny, pás malin, nejlépe stále-plodících a ostružin, nejlépe těch odrůd, které nemají trny. Asi si řeknete, že vše dnes v pohodě nakoupíte v řetězcích supermarketů, ale není nadto mít své vlastní jahody, které mají nejen chuť, ale také i vůni, což ty koupené, které dozrály během cesty do naší země, nemají. V užitkové zahradě by kromě uvedených rostlin měly být i keře drobného ovoce, jako je rybíz (bílý, červený, černý), ale pozor nejlépe z každého druhu dva kusy, kvůli opylování. Také ovocné stromy můžete zasadit, pokud je dost místa. Ale nezoufejte, pokud je pozemku málo. V dnešní době je řada odrůd jabloní, hrušní i třešní ve sloupovitém tvaru. Vhodné tedy i do menší zahrady.

[ssba]