Kachlová kamna opět na výsluní

Nejen exteriéry, ale i interiéry domů se neustále vyvíjejí a mění. To, co měli naši předkové, už pro nás většinou nemá žádný smysl a hodnotu. Každý si chce svůj život zpříjemnit, a hlavně nedělat zbytečnou nebo namáhavou práci.
o   Kdo by chtěl chodit přes dvůr na suché WC, když může mít doma splachovací, a hlavně nepáchnoucí toaletu.

kamna

o   Kdo by se chtěl mýt studenou vodou u pumpy, když si může dát perličkovou koupel.
Jsou však věci, ke kterým se po čase lidé navracejí.Mezi ně patří i kachlová kamna. To, co naši předkové s takovou slávou bourali, to my si opět v našich domech stavíme. Hlavně na chalupách, kde to interiéru dodá ten pravý šmrnc.

Kamna na míru

Kachlová kamna měla jednu obrovskou výhodu. Byla tak dokonale promyšlena, že vlastně fungovala jako akumulační kamna. Kachle nasály teplo, které pak delší dobu vydávaly do místnosti. Historická kachlová kamna můžeme dodnes spatřit na zámcích, kde zdobily a vytápěly šlechtické rezidence. Tam byla tato kamna krásně zdobená a mnohdy na nich byly vyobrazeny celé příběhy.
o   Mohlo by se říci, že měly dvojí význam.

kachlová kamna

–         Šlechtic se u nich zahřál, a ještě si prohlédl komiks.

Skromnější zástupce můžeme obdivovat na chalupách, kde měli jejich majitelé tolik rozumu, že je nezbourali. V dnešní době si může každý zájemce vybrat z celé škály různých typů kachlových kamen. Jen se musí připravit na to, že sáhne hlouběji do peněženky. Zvláště v případě, že si je nechá udělat na míru. Což je v případě tohoto druhu topení asi nutností. Protože co kamna, to originál. Topit můžete v podstatě každým palivem. Už není nutné shánět jen dřevo, ale kachlová kamna spořádají i dřevěné brikety, pelety, hnědouhelné brikety, kusové uhlí, topný olej a další druhy topiva. Podle odborníků jsou kachlová kamna doménou obyvatel střední Evropy.

[ssba]