Průkopníci v balónovém létání

Nejen v naší, ale i ve světové historii se objevuje jeden zajímavý jev. Dva bratři spojí své síly a vymyslí něco převratného. Někdy to mohou být i bratranci, jak dokazují bratranci Veverkové, kteří nám tu zanechali ruchadlo, aby usnadnilo práci v zemědělství. Pokud bychom se zaměřili na vynálezy ve světě, určitě bychom si vzpomněli na bratry Montgolfiéry, kteří zkonstruovali první horkovzdušný balón.
horkovzdušný balón
První veřejný let uskutečnili devatenáctého září roku 1783.
–         Přistávají u francouzského zámku ve Versailles.
–         Jejich let sleduje jak král Ludvík VI., tak i jeho manželka Marie Antoinetta.
–         V koši je ovce, kachna a kohout.
–         Tím, že vzali na „palubu“ tato zvířata, chtěli dokázat, že let je naprosto bezpečný pro jakéhokoliv tvora.
–         Lidé se totiž jejich vynálezu zprvu báli.
–         Tak jako většinou všeho, co je nového a převratného.
Bratři Montgolfiérové mají své role rozdělené. Joseph je spíše mozkem a Etienne organizátorem. Byl to právě Joseph, kterého napadlo, že by podobné stroje nemusely být odkázané pouze na páru. Celému nápadu s horkým vzduchem předcházela náhoda.
o   Začátkem listopadu si Joseph udělal výlet se svou manželkou v Avignonu. Jenže jim počasí nepřálo a oba manželé zmokli. V hotelu si pak sušili na topení části oblečení. Když se na okamžik zvedla sukně jeho ženy, zjistil, že horký vzduch má obrovskou sílu.
oheň v balonu

S balónem „Dobytí nebes“, dobyli svět

Po úspěchu ve Versailles následoval další. Balón, který nazvali „Dobytí nebes“, má poprvé lidskou posádku. V koši stojí (možná chvílemi i sedí) francouzský fyzik a francouzský markýz.
·        Let trvá celých osm minut.
·        Balón dosáhne výšky jednoho kilometru.
·        Za zmíněných osm minut překoná vzdálenost tří kilometrů a dvou set metrů.
Pak oba pánové bez úhony přistávají na Butte aux Cailles. Bratři Montgolfiérové byli za své zásluhy povýšeni do šlechtického stavu.

[ssba]