Bezlepková dieta- výživový trend

Ať už Vás trápí únava, nadýmání nebo naopak průjem může Vám od těchto problémů pomoci bezlepková dieta. Tato dieta má své velké zastánce ať už mezi herci, tak také politiky nebo sportovci. Zde můžeme třeba zmínit tenistu Novaka Djokoviče. Co je vlastně lepek? Je to rostlinná bílkovina n povrchu obilných zrn. Jen v ČR má alergií na lepek až 100 000 obyvatel. Nicméně, nejde si říct, že odteď začnete s bezlepkovou stravou. U tohoto rozhodnutí je potřeba být opatrný a hlavně vše probrat s lékařem. Poradit Vám může i výživový poradce. Musí se totiž dbát na to, aby v jídelníčku byl stále vysoký podíl vlákniny, a vitamínu B. Lepek najdeme třeba i v rtěnce, lécích nebo třeba v zubní pastě. Bezlepkovou stravu mohou mít jak děti tak také dospělí. U dětí se tato strava nastavuje při zjištění alergie. Tak jako i jiná alergie může i alergie na lepek zmizet tak jak se objevila. 13. září se slaví světový bezlepkový den.
 stop lepku

Jak na bezlepkovou stravu

 
Pokud tedy máme bezlepkovou stravu schválenou lékařem anebo výživovým poradcem je potřeba si tuto bezlepkovou stravu pořídit. Dá se koupit v prodejnách zdravé výživy, na internetu, ale něco najdete i v lékárnách. I supermarkety a hypermarkety začali tuto stravu pomalu zařazovat do své nabídky. Nemusíte se bát, že to nebudou moc velké dobroty.
pekař a chléb
Do bezlepkové stravy patří například brambory, rýže, sója, kukuřice a taky luštěniny. Při této stravě do svého jídelníčku určitě nezařazujte pšenici, oves, knedlíky, těstoviny, vločky, kroupy, ale také uzeniny včetně šunky. Z jídelníčku je také potřeba vystrnadit různé ochucovadla, kečupy nebo tatarky či hořčice. Pokud dodržujete bezlepkovou stravu, nemusíte se vůbec bát jít do restaurace na nějaký dobrý oběd. Od roku 2014 mají stravovací podniky povinnost informovat zákazníky o alergenech obsažených v jídle.

[ssba]