Tepelné čerpadlo můžete mít i na chalupě


Současná situace ve světě a vysoké ceny energií přinutily mnohé z nás změnit životní styl a spolu s ním i bydlení. Jednou z cest, jak se lidé v takové situaci zachovají, je prodej městského bytu a pořízení rekreační nemovitosti. Bydlení na venkově má celou řadu výhod počínaje absencí městského hluku a smogu a konče klidným prostředím v lůně přírody, ovšem ve hře je ještě jeden důležitý faktor – úspora energií. Máte totiž více možností, jak svou nemovitost vytápět, a jak se vyhnout centrálním plynovým kotelnám, které vám nasadí natolik vysokou cenu, že ji nehodláte akceptovat. Není zkrátka nad to topit si v domě sami a nedoplácet na kolektivní řešení, v řadě případů neúsporné a předražené.

tepelné čerpadlo

Obyvatelé rekreačních chat s celoročním pobytem mají dvě možnosti, jak zajistit úsporné vytápění. První z nich je topení dřevem např. v krbových kamnech a druhý tepelné čerpadlo.

Čerpadla v Plzni i kdekoli jinde mají velmi úsporný provoz, tvrdí se, že ušetří ve srovnání s plynovým kotlem více než polovinu nákladů na vytápění, ovšem je třeba také zvážit vyšší vstupní investici. Pořízení tepelného čerpadla vás vyjde pochopitelně dráž, než krbová kamna, ovšem po propočtu návratnosti je toto řešení výhodnější ve srovnání s topením dřevem jak po stránce finanční, tak i praktické.

chatová oblast

Tepelná čerpadla jsou bezúdržbová

Podstatnou nevýhodou topení dřevem je kromě fyzické námahy a velkých nároků na skladovací prostory také problém ve chvíli, kdy potřebujete opustit byt třeba na víkend a zároveň v něm udržet vyšší teplotu vzduchu. Musel by uvnitř někdo zůstat, přikládat do kamen a vynášet popel. V opačném případě kamna vyhasnou a objekt zůstane nevytápěný. Problém nastává i tehdy, pokud byste kamna ponechali delší dobu bez dozoru, protože může dojít k požáru. Tepelná čerpadla naopak nic takového nevyžadují, ta pracují i bez vaší přítomnosti podle harmonogramu nastaveného termostatem.

[ssba]