Pro nákup v bazaru zbraní potřebujete zbrojní průkaz

Trend obliby vlastnit nějakou zbraň je spíše vzrůstající, ale lidé si častokrát neuvědomují, co vše je k jejímu legálnímu držení zapotřebí.

zbraň

Jak se dopracovat ke zbrojnímu průkazu

Policie ČR – prvním krokem je navštívit některou ze služeben Policie ČR a vyplnit přihlášku k provedení zkoušky tzv. odborné způsobilosti zacházet se zbraní. Ve formuláři narazíte na rozdělení skupin držitelů, pravdivě zaškrtnete tu požadovanou, jestliže jich je více, zaškrtávejte je najednou, za dodatečné přidání skupiny se účtuje poplatek 700 korun. Skupiny jsou následující:

  • A – pouze pro sběratele, zde je minimální věková hranice omezena 21 roky.
  • B – sektor pro sportovní využití (biatlon, sportovní střelba apod.) Věkové omezení od 18 roků, s výjimkou pro nezletilé od 15 roků.
  • C – lovecké zbraně s povolením od 18 let, výjimečně od 16 let.
  • D – pouze pro vykonávání profese s věkovou hranicí od 21 let, s výjimkami od 18 let.
  • E – pro ochranu vlastního života s věkovým limitem od 21 roků.

Druhým krokem je návštěva praktického lékaře, který vám vystaví posudek o způsobilosti zdravotní. Nesmí být starší než 12 týdnů, ovšem nejsou vyžadovány psychotesty. Formuláře přihlášek naleznete na Internetu na webu Ministerstva vnitra a lze je stáhnout, vytisknout a vyplnit v klidu doma.

Třetí krok je zaplacení správního poplatku 100 Kč (kolek) a volba termínu praktických zkoušek. Buď si termín zvolíte sami, nebo jej přidělí Policie ČR. V každém případě se jej dozvíte minimálně s předstihem 10 dnů. Jestliže se v termínu nemůžete dostavit, policie pak zvolí jiný termín, bez sankcí a poplatků.
Pro zájemce o zbrojní průkaz a následný nákup v bazaru zbraní je zásadním krokem osobní zkušenost se zbraní. Pokud ji žadatel nemá, doporučuje se absolvovat speciální kurz přípravy. Vychází zhruba na 2500 korun a naučíte se tu jak střílet, tak i čistit zbraň, opravovat, a také zvládnete teorii – střelivo, tech. taktická data, popis hlavních částí atd.

brokovnice

Čtvrtý krok je samotná zkouška, která se skládá z teoretické a praktické části včetně střelby na cíl, manipulace se zbraní a střelivem. Platnost samotného průkazu je 10 let.

[ssba]