Keramika ve strojírenství

Odolný materiál

Pod keramikou si můžeme představit hmotu, s kterou jsme pracovali třeba ve škole a vyráběli s ní nějaké dekorace. Nebo třeba člověka, který používá hrnčířský kruh k výrobě nádobí. Tohle nádobí je hezké a zdravotně nezávadné, takže než problémů na něm můžeme jist či pomocí něj pít každý den. Navíc je dost odolné a vyznačuje se dlouhou životností, takže se nemusíte obávat, že by za pár let bylo na vyhození.

hrnčířský kruh

Avšak jednu zápornou vlastnost má a tou je křehkost, která je vykoupena právě vysokou tvrdostí, takže musíme dávat pozor na pády. Technická keramika je speciálně přizpůsobena profesionálnímu technickému využití. Dosahuje při něm vysoké odolnosti proti opotřebení a otěru, což jsou mnohdy klíčové vlastnosti. Zároveň se nejedná o reaktivní materiál, proto se o něm často hovoří jako o neutrálním. Nehrozí nám, proto nežádoucí chemická reakce jako je třeba u kovů oxidace, která nás umí dost potrápit.

Dodavatel

Vlastnosti už jsme si řekli, takže je na čase přesunout se na nějaké příklady využití. Prvním jsou obráběcí nástroje, kdy využíváme vysoké tvrdosti a možnosti obrábění až do 1 200 °C, takže není problém obrábět materiály s dost špatnou obrobitelností. Musíme se však podobně jako u technického diamantu vyhnout rázům při obrábění. Průmyslová keramika se však také často využívá ke středění součástek.

keramické kroužky

Výrobce je totiž dokáže vyrobit s opravdu vysokou přesností, takže pro tento účel jsou rozhodně skvělou volbou. Keramické trny můžou mít různé tvary, takže to už záleží na Vašem využití. Vzhledem k jejich hladkému povrchu zde nehrozí poškození výrobků, proto se keramika také využívá při automatizaci, kdy jsou pomocí ní uchycovány různé předměty. Právě automatizace je v dnešní době velmi důležitá, protože umožňuje urychlovat celou u výrobu a snižovat tak výrobní náklady.

[ssba]