Ukliďte si domov podle japonské metody

Japonská uklízecí metoda se jmenuje se KonMari. Metodu vynalezla, japonská úklidová expertka Marie Kondo. Úklid po Japonsku spočívá v tom, že je potřeba neustále vyhazovat, neboť metoda KonMari je mentální výzvou. Japonka Marie Kondo totiž říká, že za problémem s nepřetržitým nepořádkem jsou přemnožené věci, které vám zavalili nejenom domácnost, ale i váš život. Uklidit totiž znamená nejenom vaše soukromí a domácnost, ale i vaši psychiku. KonMari je především čistý, puristický minimalismus.
uklízečka se smetákem

Čistý životní prostor

Metoda úklidu po Japonsku spočívá ve vyčištění životního prostoru od naprosto všech zbytečností. Tím, že pokaždé uklidíme jen trochu, je právě důvodem, proč nemůžete být s úklidem nikdy hotovi. Pokud však domácnost uklidíme naráz, můžeme tím také zásadně změnit nastavení svého myšlení.

Jak na to

Marie doporučuje zaměřit se na úklid věcí podle jejich kategorií. To znamená, že bychom měli uklízet a třídit naše věci vždy od jednoho druhu, například:
ü  všechno oblečení
ü  knihy
ü  dokumenty
ü  okrasné předměty
Všechny tyto věci a předměty od jednoho druhu sneseme do jedné místnosti a poté vyřazujeme a třídíme. U každého předmětu je třeba se zeptat sami sebe:
ü  Zda tuto věc nezbytně potřebujeme.
ü  Jak moc tu věc máme rádi.
ü  Kdy jsme tu věc naposledy využili.
ü  Jak se s tou věcí cítíme.
ü  Od koho jsme tu věc dostali.
ü  Jestli nám ta věc dělá radost.
Na konci by nám potom měly zůstat pouze předměty naprosto nezbytné, radostné, inspirující a s maximální citovou hodnotou. To vše ostatní, co nás pouze zahlcuje, překáží nám, nebo nás dokonce irituje, vyhoďme.
velký bordel

Způsob ukládání

Nyní je třeba udělat zásadní změnu v systému ukládání všech předmětů. Věci, které si ponecháme, vždy skladujeme pohromadě. Podle Marie by se předměty neměly ukládat vertikálně, ale horizontálně. To znamená, že bychom neměli vytvářet žádné komínky, které budou schovávat věci vespod, ale měli bychom je hezky rozložit, abychom měli stejný přehled o všech kusech.

[ssba]