Výběh a klec pro fretku musíte dostatečně zabezpečit

Příbytek

Pro samostatného jedince nebo chovný pár fretek bude třeba v první řadě zajistit prostorný příbytek. A to buď ve formě klece, nebo výběhu. Rozměry by měly být minimálně 150 x 100 x 70 cm. Pamatujte na to, že v průběhu dne tam bude zvířátko trávit většinu času, a že jej víceméně prospí.
hlava fretky

Základním pravidlem, kterým se musíte řídit, je vzdálenost předmětů v kleci pro fretku a klecových žeber menší než 17 mm. Takto širokým otvorem prolezou drobnější fretky, hlavně samičky a mláďata, musíte tedy dbát na zakrytí veškerých skulin o těchto rozměrech, tedy jak uvnitř výběhu, tak i v bytě. Týká se to hlavně nenápadných otvorů pod dveřmi bez prahu, mezi stěnou a nábytkem, žebrování ústředního topení atd. Mnoho nebohých zvířat už na své neopatrné majitele doplatilo vzhledem k tomu, že někudy fretka prostrčí hlavu, ale už ne tělíčko. Než jí poskytnete pomoc, může se mezitím v šoku a panice udusit.
fretka pod peřinou

Zabraňte hrozícímu nebezpečí

Fretky nejsou kočky, nemají devět životů a jsou mnohem více zbrklé. Kromě různých skulin, odkud již není návratu, jim hrozí i zásah elektrickým proudem z nezajištěných zásuvek, z volně se pohybujících kabelů od spotřebičů, které mohou snadno překousat, zvláště nebezpečné jsou klimatizace a pračky. Už se stalo, že spící zvíře v bubnu pračky majitel zasypal prádlem a uvedl pračku do provozu.

Značným problémem jsou pády z velkých výšek, většinou ze skříní, závěsů a záclon, anebo dokonce pády z balkonů bytového domu.
hnědá fretka

Optimální teplota je pro ně kolem 23 stupňů Celsia, nesnesou příliš velké horko nad 30 stupňů a ani velký chlad pod 15 stupňů. Zatímco kočka se snadno změnám teplot přizpůsobí, u fretek to neplatí.

WC mísa – další problematická věc – snadno se vám v ní zvědavé zvířátko může utopit.

Plesnivé krmivo – jsou na ně velmi háklivé, snadno jim můžete přivodit otravu toxiny z plísní pouhým nechtěným nakapáním vody do misky s granulemi. Krmivo zásadně podávejte suché v dostatečném odstupu od misky s vodou.

Chemikálie, kosmetika, lidské jídlo (cukrovinky, smažená jídla, alkoholické nápoje ad.) – to vše musíte odstranit z jejich dosahu.

[ssba]