Dovolená s vlastním jídlem

Důvodů, proč lidé preferují na dovolené vařit si sám pro sebe, je spousta. Někdy jsou to zdravotní požadavky, jako třeba různé diety, vegetariánství, veganství, nebo fakt, že máte s sebou malé děti. Jindy si to vyžádá finanční situace, vlastní jídlo obvykle vyjde levněji, pokud se tedy neplánujete živit kaviárem a šampaňským. Nebo za to může i povaha dovolené, při cestování autem, vlakem nebo stopem.
venkovní vaření.jpg
Ať už je váš důvod jakýkoli, plánování je základ. Zatímco jindy za vás jídelníček sestaví hoteliér, tentokrát to bude úkol pro vás. Naplánujte si každé jídlo jednotlivě, a dávejte přednost jednoduchým pokrmům z mála surovin, které na místě ozvláštníte lokálními produkty. Třeba těstoviny, červená čočka, rýže, různé kaše a polévky, to všechno jsou lehká, výživná jídla, do kterých můžete na místě přidat místní maso, zeleninu, ovoce či houby. Rozmyslete si, co koupit předem, včetně takových věcí, jako jsou prostředek na nádobí, utěrky nebo nádobí, pokud na místě není. Nezapomeňte ani základní suroviny, jako jsou sůl, olej, čaj nebo káva. Na druhou stranu, když něco vynecháte, a nevyrážíte zrovna na třítýdenní trek do lesů, vždycky se to dá dokoupit .
plastové nádobí.jpg
Dovolená s vlastním jídlem také neznamená, že se musíte celou dobu spoléhat jen na sebe. Cestování by mělo být i o poznávání nových chutí a vůní, a bylo by škoda místní speciality ani neochutnat. Pokud jste vybíravý strávník, zkuste se s někým domluvit, že si jídlo dáte napůl, nebo sáhněte po něčem, co vypadá alespoň trochu familiárně. Nemá také smysl s sebou vozit ovoce, zeleninu nebo maso. V autě nebo autobuse se tyto pokrmy akorát zbytečně zkazí, a po příjezdu stejně zjistíte, že v místě jsou za babku. A jedna důležitá rada na závěr: při cestování do cizích krajů se informujte o celních podmínkách a také o místních zvyklostech. Například dovoz alkoholu nebo masných a mléčných výrobků je v mnoha zemích kontrolován nebo přímo zakázán.

[ssba]