Tahle věc nesmí chybět v žádné dílně

Je pravdou, že pokud nepatříme zrovna mezi kutily, tak si ani moc žádnou dílničku pořizovat nebudeme, natož abychom ji vybavovali různými stroji nebo nářadím. Vždycky se v okolí najde někdo, kdo tyhle věci ovládá a ještě ke všemu ho to baví. Navíc v dnešní době existují snad již v každém hobby marketu různé půjčovny nářadí, tudíž není problém si je zapůjčit a zase vrátit, na co bychom doma skladovali něco, co využijeme jednou za čas.

vrtačka

Ovšem jiné je to, když je někdo takový kutil nebo podniká v určitém oboru, kde nářadí bude v podstatě součástí jeho života. Pak rozhodně bude mít vybavenou dílnu a vrtaček možná víc, než by nás ve snu napadlo. Rozlišení bude nejen podle výkonu, ale také provedení. Asi nejvíce se na běžné použití hodí ruční, ale vůbec není na škodu, když se na ponku objeví nějaký typ stojanové vrtačky, ta poslouží nejen při práci se dřevem, ale i kovem.


Jak funguje?
V podstatě úplně stejně jako ruční, jen je to výkonnější stroj a především práce na ní je velmi pohodlná. Je vhodná především k vrtání do plochy. Výhodou je to, že ji nemusíme držet v ruce a její hloubku, kam ji až chceme pustit, si můžeme krásně nastavit. Dokonce si lze stanovit i směr, kudy by vrut měl projít. Takovou přesnost bychom těžko vytvořili s ruční vrtačkou. Také nám pěkně vyhotoví otvory, které budou naprosto stejné na umístění kolíčků, závěsů a dalšího nábytkářského kování. Je skvělá i na vyvrtávání suků, které nechceme mít ve dřevě.

vrták

Vybíráme vrták

Každá vrtačka by se neobešla bez vrtáku. K snadné práci potřebujeme zvolit nejen vhodný, ale především kvalitní materiál. Poté se dá vrtat do dřeva, betonu, kamene nebo kovu vcelku bez větších problémů. Jedním z nejdůležitějších faktorů je spojení se strojem. Přenos síly bude samozřejmě klesat, pokud nebude dostatečně vrták upevněný a stabilní. To že je něco levné, nemusí znamenat dobré, což se většinou pozná při prvním náporu a styku s materiálem.

[ssba]